Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Přechod planety Venuše přes sluneční disk 6. června 2012
(Snímek: Solar Dynamics Observatory, NASA)
Obsah programového letáčku:
V létě na hvězdárnu až od 10. srpna
Vzhledem k plánované rekonstrukci hlavní budovy bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. v měsíci červenci a na začátku srpna uzavřena. Pro veřejnost (jednotlivce, rodiny či organizované skupiny) bude otevřena až od 10. srpna, a to nejen ve večerních hodinách, ale i v denní dobu – v pracovní dny a v sobotu. Navštívit nás můžete od 10. do 31. srpna 2012
v době od 9:00 do 16:00 hodin.
Připravili jsme pro vás:
Organizované výpravy si mohou objednat prohlídku hvězdárny a vhodnou přednášku z bohaté nabídky programů Hvězdárny Valašské Meziříčí na předem dohodnutý termín.
Středa 15. srpna 2012 v 18:00 hodin
Přednáška je ohlédnutím za pozorováním UFO z přelomu 80. a 90. let minulého století v bývalém Československu, zejména pak v uherskohradišťském regionu. Autor přehodnocuje s dvacetiletým odstupem některé hypotézy o pravděpodobném původu světelných jevů, jak byly prezentovány v médiích a například také na semináři Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí. Zároveň je sondou do vnímání „extrémních jevů“ lidské psychiky a touhy po tajemnu.
Přednáší Ing. Rostislav Rajchl, ředitel Hvězdárny Uherský Brod.
Vzhledem k plánované rekonstrukci hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, která je využívána především pro pořádání akcí pro veřejnost, se pravidelné večerní programy u dalekohledu v měsíci červenci nekonají.
******
Pozorování na Hradě Starý Jičín
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Hradem Starý Jičín pořádá v červenci (středa 4. 7. a čtvrtek 5. 7. 2012) a v srpnu (pátek 24. 8. a sobota 25. 8. 2012) ve 21:00 hodin
POZOROVÁNÍ NOČNÍ OBLOHY NA NÁDVOŘÍ HRADU STARÝ JIČÍN
Pozorování bude doplněno odborným výkladem pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí ke sledovaným objektům včetně základní orientace na noční obloze (především poznávání souhvězdí).
Vstup do hradních prostor je zdarma, pozorování hvězdářským dalekohledem: mládež 30 Kč, dospělí 40 Kč.
AKCE SE KONÁ POUZE ZA PŘÍZNIVÝCH POZOROVACÍCH PODMÍNEK!
******
Astronomická pozorování pro veřejnost - od 10. srpna:
PONDĚLÍ - ÚTERÝ - STŘEDA - ČTVRTEK - PÁTEK ve 21:00 hodin
Program pozorování:
POZOR ZMĚNA
Vzhledem ke stavebním úpravám hlavní budovy hvězdárny se v letošním roce uskuteční pouze srpnový turnus astronomického tábora, a to ve dnech 10. až 19. 8. 2012. Přihlásit se mohou zájemci ve věku 9 až 18 let.
Kontaktní osoba – Mgr. Radek Kraus, e-mail: rkraus@astrovm.cz, tel. 571 611 928. Podrobnější informace najdete na naší internetové adrese https://www.astrovm.cz/cz/detem.html.
Skupina evropských astronomů objevila prastarou planetární soustavu, která je pravděpodobně pozůstatkem z období mladého vesmíru, z doby téměř před 13 miliardami roků. Soustavu tvoří hvězda s označením HIP 11952 a dvě planety, které kolem hvězdy oběhnou jednou za 7 dnů, respektive za 290 dnů.
V současné době máme k dispozici vzorek více než 750 potvrzených exoplanet obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce. Astronomové tak mají určité představy o rozmanitosti planetárních soustav. Objevili také určitý trend: hvězdy, které obsahují více kovů – v astronomickém pojetí představuje výraz „kovy“ všechny chemické prvky těžší než vodík a hélium – jsou s větší pravděpodobností „majitelkami“ planet.
Hvězda s označením HIP 11952 se nachází v souhvězdí Velryby. Od Země ji dělí vzdálenost 375 světelných roků. Samotné planety HIP 11952b a HIP 11952c nejsou nijak mimořádné. Ale co je neobvyklé, je skutečnost, že obíhají kolem hvězdy mimořádně chudé na kovy, a především tak velmi staré!
„V roce 2010 jsme objevili první exemplář systému chudého na kovy, hvězdu HIP 13044. Mysleli jsme si, že to může být výjimečný případ. Nyní to vypadá tak, že může existovat více planet v okolí hvězd s nepatrným obsahem kovů, než se doposud předpokládalo,“ říká Veronica Roccatagliata (University Observatory Munich).
Hvězda HIP 13044 se stala proslulou jako „exoplaneta z jiné galaxie“ – velmi pravděpodobně je součástí tzv. hvězdného proudu, tj. zbytku jiné galaxie, která byla naší Galaxií pohlcena před mnoha miliardami roků.
V porovnání s jinými planetárními soustavami je hvězda HIP 11952 nejen obzvlášť chudá na těžké prvky, ale její odhadované stáří je 12,8 miliardy roků. Jedná se o doposud nejstarší známou planetární soustavu ve vesmíru. „Je to doslova archeologický nález v našem bezprostředním okolí,“ dodává Johny Setiawan (Max-Planck-Institute for Astronomy), vedoucí výzkumu hvězdy HIP 11952. „Tyto planety se pravděpodobně zformovaly v době, kdy naše Galaxie ještě byla kosmickým batoletem.“
(Podle zdroje upravil F. Martinek)
Astronomie seniorům
Hlavním záměrem projektu Astronomie seniorům je obohatit kulturní nabídku pro seniory a přiblížit jim současné znalosti o vesmíru a pokroky světové kosmonautiky.
Přednášky s besedou jsou doplněny počítačovou prezentací. V případě příznivého počasí nabízíme pozorování Slunce dalekohledy. Programy jsou po dobu trvání projektu bezplatné. Objednávky zasílejte na adresu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. nebo objednávejte telefonicky na čísle 571 611 928 a prostřednictvím e-mailu: rkraus@astrovm.cz. Další informace najdete na www.astrovm.cz/cz/program/projekty.html.
Programy budou realizovány v období červen až listopad 2012.
TENTO PROJEKT SE USKUTEČŇUJE ZA FINANČNÍ PODPORY MINISTERSTVA KULTURY
******
Astronomická pozorování ve vzdělávání
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve dnech 21. až 23. 9. 2012 ve spolupráci s Hvězdárnou v Partizánskom workshop zaměřený na astronomická pozorování ve vzdělávání s důrazem na pozorování Slunce. Kromě zvaných přednášek budou součástí akce praktická pozorování. Je možné si s sebou přivézt i svůj vlastní dalekohled. Akce se koná v rámci projektu Obloha na dlani. Určeno studentům, pedagogickým pracovníkům, pracovníkům hvězdáren a dalším zájemcům.
Náklady na ubytování a stravu jsou hrazeny v rámci projektu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 až do naplnění kapacity rozpočtu.
Rekonstrukce hlavní budovy zahájena
Dne 18. června 2012 byla po mnoha měsících příprav zahájena dlouho očekávaná a velmi potřebná rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí. Objekt, který byl pro veřejnost otevřen na podzim roku 1955, prodělal v minulosti jen drobné stavební úpravy a už mnoho let potřeboval radikální zásah. To se podařilo díky pochopení radních a především členů Zastupitelstva Zlínského kraje, ale i jednotlivých a konkrétních pracovníků několika odborů Krajského úřadu Zlínského kraje (především odboru kultury a památkové péče, odboru investic), kteří dokázali v takto vypjaté době potřebné finanční prostředky najít a schválit jejich použití na tuto rekonstrukci.
Celkový plánovaný rozpočet rekonstrukce činí 3 580 tisíc Kč, z toho vlastní stavební práce činí 3 192 tisíc Kč. Výši skutečných nákladů budeme znát po dokončení prací, ale v žádném případě plánovanou částku nepřekročí, spíše naopak. Náklady na rekonstrukci hradí Zlínský kraj do schválené výše 3 180 tisíc Kč. Náklady na přípravu hradila přímo hvězdárna ze svého investičního fondu (do výše 400 tisíc Kč). Rekonstrukci provádí společnost JASY Vsetín, s. r. o.
Aktuálnímu dění kolem probíhající rekonstrukce je věnována speciální webová stránka, kterou najdete na https://www.astrovm.cz/cz/o-nas/rekonstrukce-2012.html.
Rekonstrukce je také důvodem uzavření celého areálu valašskomeziříčské hvězdárny pro veřejnost až do 9. srpna 2012 včetně. Věříme, že nám příznivci astronomie a naší hvězdárny, stejně jako všichni ostatní návštěvníci, zachovají přízeň i přes tuto výluku a po dokončení rekonstrukce nás přijedou opět navštívit.
Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás.
Libor Lenža, ředitel
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
******
Země nejdále od Slunce
Země obíhá kolem Slunce po eliptické dráze. Díky tomu se mění okamžitá vzdálenost mezi oběma tělesy. V letošním roce bude Země nejdále od Slunce 5. července v 6 hodin SELČ. Obě tělesa bude dělit vzdálenost zhruba 152 100 000 km.
Programový zpravodaj Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje a Valašské astronomické společnosti
Vydává Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí, tel./fax: 571 611 928
E-mail: info@astrovm.cz URL: www.astrovm.cz
K tisku připravuje František Martinek, e-mail: fmartinek@astrovm.cz
Sazba: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Tisk: NWT Computer, s. r. o
autor: František