Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Zatmění Slunce, zatmění Měsíce, komety a "padající hvězdy". Tyto úchvatné astronomické úkazy odedávna lákají zraky lidí vzhůru k obloze. A právě jeden z nich - zatmění Měsíce - přivedl 15. června 2011 na hvězdárnu více než 150 návštěvníků. Ti měli možnost - mimo pohled na tento jev skrze objektivy našich dalekohledů - si vyslechnout krátkou přednášku o tom, proč zatmění Měsíce nenastává při každém úplňku a proč má Měsíc ve stínu Země červenou barvu, dále pak pozorovat planetu Saturn, dozvědět se podrobnosti o pozorovacích programech Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. v kopuli Jižní budovy - odborného pracoviště a seznámit se se souhvězdími letní oblohy.
Dle propočtů nastal začátek úplného zatmění Měsíce ve Valašském Meziříčí ve 21 hod a 22 minut. V tuto dobu návštěvníci opouštěli přednáškový sál hvězdárny a mířili k dalekohledům. Vzrostlé stromy na jihovýchodním obzoru a především vysoká oblačnost zapříčinily, že nebyl vidět nejen Měsíc, ale ani žádný další objekt noční oblohy. Během několika desítek minut se však obloha směrem od západu začala vyjasňovat a my mohli obdivovat planetu Saturn s jejími prstenci, a po chvíli konečně také Měsíc, který se již nacházel v maximální fázi zatmění. Celkem 4 dalekohledy (dalekohled v kopuli Hlavní budovy, dva dalekohledy na zahradě u hvězdárny a jeden dalekohled na parkovišti u nemocnice) přiblížily detaily netradičně zbarveného Měsíce. Konec částečného zatmění Měsíce kolem půlnoci a výstup Měsíce z polostínu po půlnoci byl neméně úžasnou podívanou. Z dětských návštěvníků však na hvězdárně zůstali v tuto pokročilou dobu opravdu jen ti nejzdatnější a i řady plnoletých pozorovatelů značně prořídly.
Další dobře pozorovatelné úplné zatmění Měsíce nastane v ranních hodinách 28. září 2015. Při dobrých pozorovacích podmínkách budou před tímto termínem viditelná dvě polostínová (28. listopadu 2012 a 28. října 2013) a jedno částečné (25. dubna 2013) zatmění Měsíce.
autor: Markéta Landová
Úvodní přednáška v sále hvězdárny
|
12345 | Následující »» |