Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Vydařený workshop projektu Slnko svieti pre všetkých

Vydařený workshop projektu Slnko svieti pre všetkých

Specializovaný workshop určený především pracovníkům obou partnerských hvězdáren se konal v příjemném prostředí slovenské Oščadnice. Jeho náplní byly nejen přednášky, panelové diskuse, konzultace, ale také praktické pozorování Slunce včetně ukázek různé metodiky používané pracovníky hvězdáren při práci s veřejností, zejména s mládeží.

Po zahájení workshopu a úvodním slovu ředitele hostující organizace Jána Mäsiara se první shrnující příspěvek zabýval celkovým pohledem na pozorování Slunce a zejména jeho využitím v nejrůznějších vzdělávacích aktivitách hvězdáren. Příspěvek Mgr. Kristíny Vlčkové ukázal, že díky možnosti pozorovat tento objekt v průběhu dne, je ideálním pro využití při řadě akcí pro školy a to nejen na hvězdárnách, ale také přímo na školách.

Druhý příspěvek se týkal odborného pozorování Slunce na Hvězdárně Valašské Meziříčí, dostupné techniky, metodik, zpracování, archivaci a také blízké budoucnosti. Kromě aktuálních pozorování byla zmínka také o pokračování digitalizace a zveřejňování přehledových pozorování Slunce (zejména protuberancí). Další příspěvel se pak týkal stejné činnosti u realizátora projektu Kysucké hvězdárny. S rozsahem odborných pozorování Slunce účastníky seznámila Mgr. Eva Neubauerová.

Večerní hodiny patřily zajímavé diskusi, kde se hovořilo především o budoucnosti a možnostech spolupráce na úrovni jednotlivých pracovníků, výměny vzdělávacích programů od přednášek, až po výstavy. Naše hvězdárna informovala o schváleném a připravovaném projektu Se Sluncem společně, který je právě na oblast pozorování Slunce a jeho využití ve vzdělávání zaměřen.

Další den ráno patřil stručnému úvodu do problematiky energetického využití slunečního záření. Přehled zdůraznil množství a způsob energie vyráběné našim Sluncem (a hvězdami), které je z pohledu lidstva nevyčerpatelné. Jeho praktické využívání však naráží na celou řadu technických, přírodních, ekonomických i dalších limitů. Byly zmíněny nejen současné technické možnosti, způsoby využívání, ale také negativní dopady produkce biomasy pro energetické účely na ceny potravin.

Závěr setkání pak patřil zkušenostem z praktického pozorování Slunce. Jak se Slunce pozoruje moderní CCD technikou, ukázala Mgr. Marie Štěpánová na velmi podařené prezentaci. Prezentovala své čerstvé zkušenosti včetně několika záludností, o kterých jsme zpočátku ani nevěděli. Teoretickou část pak zakončil Jiří Srba, který se mimo jiné zabývá zpracováním digitálního obrazu (postprocesingem), které má v případě pozorování Slunce velmi specifické problémy. Účastníkům také prakticky ukázal na připravených příkladech všechny hlavní problémy, které bylo nutné řešit, či s kterými se ještě stále potýkáme.

Úplný závěr seminář pak patřil pozorování Slunce, které jsme „lovili“ mezi mraky. Díky tomu však byla příležitost rozvinout diskusi o zkušenostech z předvádění pozorování Slunce na nejrůznějších vzdělávacích akcích.

Děkujeme partnerské Kysucké hvězdárně, která připravila opravdu zajímavou a velmi prospěšnou akci pro odborné pracovníky obou hvězdáren. Shodli jsme se na tom, že takové akce mají značný význam pro motivaci pracovníků a přeshraniční přenos znalostí a zkušeností v oblasti specifického vzdělávání. Určitě budou obdobné akce organizovány i v příštích letech.

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět
Seminář 'Slnko svieti pre všetkých'
«« Předchozí2122


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz