Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Blíží se akce, která má v naší hvězdárně dlouhou tradici.
Poslední listopadový víkend zde bude patřit semináři s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, nejstaršímu svého druhu v Česku. Hvězdárna ho pořádá přes šedesát let. Letos se uskuteční od pátku 26. do neděle 28. listopadu.
„Na programu bude 10 přednášek předních českých a slovenských odborníků. Jsou mezi nimi známí publicisté a popularizátoři i majitelé firem náležejících ke kosmickému průmyslu. Jejich výklad zaujme posluchače, kteří danou problematiku sledují, stejně jako laickou veřejnost,“ zve k návštěvě ředitel hvězdárny Libor Lenža, kterého těší, že po loňské „covidové“ on-line verzi bude seminář opět prezenční.
Publikum se kromě jiného dozví, co nového se v kosmonautice odehrálo a jaké jsou nejbližší plány dobyvatelů vesmíru. „Neopomeneme ani celosvětově sledované aktivity americké firmy SpaceX a vědecký výzkum planety Mars. Zajímavá bude také přednáška předsedy Slovenské organizace pro vesmírné aktivity Jakuba Kapuše, který bude vyprávět o tom, jak si splnil svůj sen stavět a vypouštět satelity,“ připomíná ředitel hvězdárny.
Seminář se uskuteční v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními. Více informací lze nalézt na www.astrovm.cz.
PROGRAM SEMINÁŘE
Pátek 26. listopadu
17:00–17:15 h SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ A ÚVODNÍ SLOVO POŘADATELŮ
17:15–18:15 h TRADICE A POVĚRY V PILOTOVANÉ KOSMONAUTICE
(Ondřej Šamárek, Kosmonautix,cz)
18:40 – 20:00 h SPACE SHUTTLE 40: ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY Z PROGRAMU RAKETOPLÁNŮ
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)
Sobota 27. listopadu
9:00–10:00 h SPACE SHUTTLE 40: COLUMBIA POPRVÉ, COLUMBIA PODRUHÉ...
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)
10:20–12:00 h NOVINKY A ÚSPĚCHY ČÍNSKÉ KOSMONAUTIKY
(Michal Václavík, Česká kosmická kancelář)
14:00–16:15 h KALENDÁŘ PILOTOVANÉ KOSMONAUTIKY 2020–2021
(Milan Halousek, Česká kosmická kancelář)
16:45–18:00 h 5 MOMENTŮ SPACEX V ROCE 2021
(Dušan Majer, šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz)
18:15–19:00 h OD STRATOSFÉRY NA OBĚŽNOU DRÁHU
(Jakub Kapuš, Slovenská organizace pro vesmírné aktivity)
Neděle 28. listopadu
09:00–10:30 h PLANETA MARS – SOUČASNÉ VÝZKUMY, SONDY A OBJEVY
(Michal Václavík, Česká kosmická kancelář)
10:50–12:00 h JOHN GLENN A POČÁTKY AMERICKÉ PILOTOVANÉ KOSMONAUTIKY
(Milan Halousek, Česká kosmická kancelář)
12:00–12:15 h UKONČENÍ SEMINÁŘE
Změna programu vyhrazena.
autor: Josef Beneš