Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Naše hvězdárna je pro veřejnost sice uzavřena, ale pěkné počasí a velikonoční volno můžete využít k domácímu pozorování noční oblohy. Dáme vám malý návod.
Můžeme začít třeba tím, že když budou Velikonoce, pokusíme se najít různé velikonoční symboly. Nejznámější z nich – vajíčko – má ve vesmíru tři zástupce. Najít bychom mohli planetární Mlhovinu Vajíčko nebo Mlhovinu Vejce červenky. Oblohu v otevřené hvězdokupě M 46 v souhvězdí Lodní záď zdobí i Zkažené vajíčko – planetární mlhovina, pojmenovaná podle vysokého obsahu síry, která tvoří sirovodík páchnoucí po zkažených vejcích.
Velikonoční beránek a zajíček ve vesmíru trochu vyrostli a tvoří souhvězdí Berana a Zajíce. Třeba kočičky tak, jak je známe z Velikonoc, tedy větvičky jívy, na obloze nenajdeme. Ale protože Velikonoce jsou svátky jara a zrození nového života čili mláďat, můžeme se podívat na kočičky ze zvířecí říše. Ty tam máme hned v několika vydáních. Mezi nejznámější kočičí objekty patří Mlhovina Kočičí oko a Mlhovina Kočičí tlapka. Když popustíme uzdu fantazii,můžeme mezi kočičí počítat i souhvězdí Malého lva, Lva nebo Rysa.
Věřte nebo ne, kdysi existovalo i souhvězdí Kočky. Vymyslel ho francouzský astronom a spisovatel Joseph Jérôme Lefrançois de Lalande. Důvod byl prostý – měl kočky velmi rád, proto chtěl jejich krásu zvěčnit ve hvězdných mapách. Souhvězdí však vydrželo velmi krátce, v katalogu z roku 1842 už ho nenajdeme.
Výše uvedené objekty sice souvisejí s Velikonocemi, ale najít je na noční obloze pouhým okem nebo malým triedrem není jednoduché. Pokud byste chtěli mezi svátky opravdu koukat ke hvězdám, pohleďte k západu, kde hned po setmění uvidíte planetu Mars. Poznáte ji podle typického oranžovo-červeného zabarvení. Nad Marsem vás určitě zaujme poměrně nápadné seskupení více hvězd. Jde o otevřenou hvězdokupu Plejády, které se někdy říká Kuřátka, což nás přivádí zase zpátky k velikonočním symbolům.
V blízkosti Marsu uvidíte i další velmi jasné hvězdy – Capellu a Aldebaran. Částečně můžete spatřit i zapadající souhvězdí Orion, které dominuje zimní obloze a na jaře se s námi pomalu loučí, aby uvolnilo místo letnímu trojúhelníku hvězd Vega, Altair a Deneb.
Tolik tedy malý návod na pozorování noční oblohy pouhým okem nebo malým triedrem. Věříme, že až to epidemická situace dovolí, přijdete si své oblíbené objekty – hvězdy, planety, mlhoviny a podobně – prohlédnout „zblízka“ dalekohledy do naší hvězdárny.
Naďa Lenžová
Odkazy na fotografie:
Mapa oblohy v březnu
http://udalosti.astronomy.cz/wp-content/mapka-202103.png
Plejády
https://www.astro.cz/apod_data/2007/11/pleiades_fs_big.jpg
Mlhovina Kočičí oko https://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD_oko_(mlhovina)#/media/Soubor:NGC6543.jpg
Mlhovina Kočičí tlapka
https://www.astro.cz/apod_data/2017/09/ngc6334_Varouhakis_1200.jpg
Mlhovina Vajíčko https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlhovina_Vaj%C3%AD%C4%8Dko#/media/Soubor:Egg_Nebula.jpg
Mlhovina Vejce červenky
https://www.astro.cz/apod_data/2018/05/NGC1360-Final5D-Cc2.jpg
Mlhovina Zkažené vajíčko https://cs.wikipedia.org/wiki/Zka%C5%BEen%C3%A9_vaj%C3%AD%C4%8Dko#/media/Soubor:Rotteneggnebula.jpg
autor: Josef Beneš