Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V naší hvězdárně výjimečně nebude řeč o astronomii ani jiných přírodních vědách.
Cestovatel a fotograf Lukáš Socha tady ve čtvrtek 11. listopadu v 18:00 hodin vystoupí s přednáškou nazvanou Ve stopách Hanzelky a Zikmunda. „Na cestách jsem strávil půlku života. Vydat se ve stopách druhé euroasijské expedice legendární dvojice mě napadlo v roce 2013,“ vzpomíná jejich nyní sedmatřicetiletý obdivovatel.
Uplynulo dalších pět let, než se s kamarádem Tomášem Vaňourkem vypravili vstříc životnímu dobrodružství. Za devět měsíců procestovali 32 zemí, urazili přes 130 tisíc kilometrů a překročili 22 časových pásem. Přepravovali se auty, loděmi, letadly, autobusy, vlaky a samozřejmě pěšky.
„Chtěli jsme zaznamenat, jak se změnil svět za šedesát let od putování Hanzelky a Zikmunda,“ popisuje cíl jejich cesty Socha. „Namísto původně plánované stovky míst, která cestovatelé společně navštívili, jsme jich zmapovali téměř dvojnásobek. Zachytili jsme nejen proměnu lidí, krajiny a architektury, ale i jídelníčku nebo dopravních prostředků.“
Fotografie, film a knihu se svými postřehy věnovali Miroslavu Zikmundovi k jeho stým narozeninám. Cesta probudila mimořádný zájem veřejnosti, který vyústil v přednáškovou šňůru. Jedna ze zastávek bude patřit naší hvězdárně. Kromě bezprostředního líčení cestovatelských zážitků Lukáš Socha sleduje i hlubší myšlenku. „Bude to přednáška o motivaci, o potřebě dělat věci od srdce, naplno a věřit při tom sám v sebe. A také o naší snaze vrátit mezi Čechy silné téma Hanzelky a Zikmunda,“ dodává jejich pokračovatel.
Vstupné na přednášku činí 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro mládež.
Další informace lze nalézt na www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš