Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
„…pět set čtyřicet sedm rohlíků, loupáků, sýrových tyčinek, uzlů. housek, vánoček, koblih a bábovek…“, takové množství pečiva zkonzumovali mladí pozorovatelé denní a noční oblohy, kteří se zúčastnili druhého turnusu astronomické tábora, který se uskutečnil v první polovině srpna (6. – 15. 8. 2010) na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Dalšího ročníku letního putování vesmírem, jak zní oficiální název akce, se zúčastnilo jedenáct dětí ve věku od 12 do 18 let.
V průběhu deseti dnů si mladí astronomové vyzkoušeli své schopnosti při řešení matematických hádanek, konstrukční schopnosti při sestavování raket na vodní pohon, sportovního ducha při turnaji ve stolním tenise a astronomickém víceboji, odolnost vůči spánku při nočních pozorováních, soutěživost při celotáborové hře.
Tradicí na astronomických táborech jsou teoretické přednášky, které se tentokrát věnovaly Slunci a sluneční aktivitě, meteorologii, meteoritům, astronomickým přístrojům, metodám pozorování, průzkumu Sluneční soustavy pomocí kosmických sond. Teoretické znalosti si pak účastníci ověřili ve dvou testech, „…testy se neznámkují, jsou prázdniny…“
Při výčtu aktivit tábora nelze opomenout dva celodenní výlety. Cílem prvního výletu se stalo město Kroměříž a památky UNESCO, především Květná zahrada, kde je instalováno Foucaultovo kyvadlo (nejedná se román Umberta Eca, ale o fyzikální experiment dokazující rotaci Země kolem vlastní osy). Turisticky zaměřený byl druhý výlet k nedaleké přehradě Bystřička, nad kterou ční hora (spíše kopec) Klenov se skalními útvary.
Noční pozorování se odehrávala v kopulích hvězdárny a v přilehlém lesoparku za použití přenosných přístrojů. Testem odvahy a odolnosti bylo pozorování meteorického roje Perseidy. „Noční chlad a padající rosa mnohé pozorovatele zahnala do postelí, ti co vydrželi, byli odměněni nádhernou podívanou v podobě meteorických spršek.“
Letošní tábor měl i několik statistických zajímavostí: „…tak například Jakub byl na táboře již po šesté, Tomáš po páté, Petr a Rosťa po čtvrté, Zuzka po druhé…“ Nás samozřejmě těší, že se k nám děti pravidelně vracejí. Věříme, že důvěra rodičů a dětí v nás bude pokračovat.
Tímto chci také poděkovat všem kolegům z hvězdárny za aktivní účast na programu tábora.
autor: Radek Kraus
...společné foto... Astronomický tábor II., 6.8.-15.8. 2010 |
12345 | Následující »» |