Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V prvním listopadovém týdnu proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Většina návštěvníků naši hvězdárnu zná, ale ne každý ví, že kromě pozorování Slunce, hvězd a meziplanetární hmoty hvězdárna nabízí také širokou škálu vzdělávacích programů z oblasti přírodních věd a techniky, zejména z astronomie, fyziky, astrofyziky apod. Tento festival, který je primárně určen k propagaci a popularizaci vědy a techniky mezi mládeží, nám pomohl přiblížit veřejnosti tyto speciální experimentální vzdělávací programy, ale také možnosti doplňkové výuky. Dlouhodobě spolupracujeme jak se školami ve Valašském Meziříčí, tak v dalších městech Zlínského kraje.
Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. V prostorech byla také instalovaná motivační výstava s názvem Dobrodružství vědy a techniky.
Ve čtvrtek 3. 11. a v pátek 4. 11. 2016 se festivalu zúčastnily děti z mateřských škol, žáci základních škol a studenti středních škol nejen z Valašského Meziříčí se svými pedagogy. Pedagogové se tak seznámili s možnostmi našich programů, které běžně školám nabízíme a rádi kterýkoliv z programů předvedeme buď u nás na hvězdárně, nebo v rámci výuky přímo ve školách.
V sobotu 5. 11. 2016 jsme na festivalu přivítali zájemce z řad široké veřejnosti, zejména rodin s dětmi i samotné mládeže. Potěšilo nás, že mnozí studenti a žáci, kteří přišli se školami, se přišli na akci podívat znovu a vzali s sebou i svou rodinu. Protože experimenty byly divácky zajímavé opravdu pro každého, návštěvníci byli ve věku od nejmenších dětí až po seniory. Pro ty nejmenší zde byl připraven dětský koutek s omalovánkami, skládačkami a dalšími aktivitami a taktéž malou odměnou pro nejšikovnější. Zejména pro mladší diváky byly přitažlivé pokusy, které si mohou vyzkoušet sami doma z běžně dostupných surovin. Velké pozornosti se těšilo stanoviště robotiky, kde měl každý možnost samostatně si naprogramovat robota MINDSTORM i automatickou ruku. Toho rádi využili zejména tatínkové a roboti se tu proháněli dle naprogramovaných příkazů.
Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.
Velmi nás těší zájem návštěvníků a jejich spokojené ohlasy.
Podívejte se zde, jak tento Festival zachytila regionální televize.
Pěkný sestřih z průběhu Festivalu nám poskytla i Akademie věd, najdete ho zde.
autor: Hana Zákravská
Zábavné pokusy |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |