Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Příměstský astronomický tábor není jenom o Slunci a planetách.
Po stručném výkladu o počasí a jeho měření vzali do rukou meteorologické přístroje a na zahradě jimi měřili teplotu, vlhkost, tlak i sílu a směr větru. Zjištěné hodnoty vzápětí pečlivě zapisovali. O chvíli později už lovili síťkou v jezírku drobné vodní rostliny a živočichy, aby měli materiál pro pozorování pod mikroskopem. A to je dnes čekaly ještě pokusy se světlem a zábavné astronomické hry a kvízy, aby si zopakovali dříve získané znalosti...
Čtrnáct dětí dochází tento týden do naší hvězdárny na příměstský astronomický tábor. „Líbilo se mi sbírání rostlin a jejich dělení podle barev a odstínů, koukání do mikroskopu a hvězdářského dalekohledu,“ líčí své zážitky sedmiletá Ema Kulišťáková ze Zubří.
O tři roky starší František Šobora si astronomický tábor vysloveně přál. „Zajímám se o hvězdy. Když jsem se při návštěvě hvězdárny dověděl, že pořádá příměstský tábor, požádal jsem rodiče, aby mě přihlásili,“ vypráví chlapec z Jablonce nad Nisou, který tráví část prázdnin u babičky na Valašsku. Ve hvězdárně si užívá hlavně pohodu, rozmanité pokusy, odpalování plastových raket poháněných vzduchem i zahradu, na které si může hrát. „Našel jsem si tady kamaráda Ondru. Vyměnili jsme si telefonní čísla a budeme si psát,“ těší se František.
Probíhající příměstský tábor je první ze dvou plánovaných srpnových turnusů. Oba si budou podobné v tom, že navzdory názvu se nezaměří jen na planety, hvězdy a vesmír obecně. „Chceme, aby děti poznaly nejen denní a noční oblohu, ale i to, co se děje v přírodě. Přiblížíme jim to prostřednictvím her a jednoduchých pokusů, které si mohou zopakovat i doma,“ vysvětluje táborový vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
autor: Josef Beneš
Příroda pod mikroskopem. |
«« Předchozí | 67 |