Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Vytrvalý déšť je na celý den uvěznil uvnitř hvězdárny. Nikomu to ale nevadilo.
Na zemi chrčí několik robotů obklopených hloučky nadšených dětí, které jim „vdechly život“. Pomocí notebooku a pod vedením odborného pracovníka hvězdárny Tomáše Pečivy je naprogramovaly tak, že dokáží jezdit dopředu i couvat, uhýbat překážkám, blikat různobarevnými světly, mračit se, když na ně někdo houkne, a robotí řečí označovat barvy.
„Je to sranda, programovat roboty mě baví. Hlavně kombinovat různé funkce, při kterých se nastavuje nejvíce tlačítek,“ vypráví devítiletý Mikoláš Andrš z Valašského Meziříčí, jenž si tuto činnost vyzkoušel poprvé a podle vlastních slov by si ji rád zopakoval.
Programování robotů zaujalo a zároveň trochu potrápilo také o rok mladší Michalu Čechovou. „Docela těžké bylo přepínání,“ svěřuje se dívka, kterou každý den vozí na tábor maminka až ze Křtomile na Přerovsku. „Chtěla jsem zkusit, jaké to tady bude. A je to dobré,“ usmívá se.
Úterní program však pro 18 účastníků příměstského tábora začal týmovou soutěží v logické hře Ubongo. „Odpoledne věnujeme kosmonautice. U velkého modelu rakety Saturn si budeme povídat o programu Apollo, o tom, jak se raketa dostane do vesmíru a za jakých podmínek tam kosmonauté mohou přežít,“ plánuje táborový vedoucí Radek Kraus.
Neméně pestrý bude i program pro následující dny. „Chystáme odpoledne fyzikálních pokusů, které budou provádět samy děti, farmářský pětiboj, v němž převedou své praktické znalosti do fyzikální teorie pomocí páky, kola a kladky, lehkou bojovou hru s trochou pohybu i výlet po Valašském Meziříčí,“ prozrazuje Kraus.
Nynější turnus potrvá do pátku a je plně obsazen. Další proběhne od 24. do 28 srpna a hvězdárna může zájemcům nabídnout poslední volná místa. Přihlásit se lze na telefonu 571 611 928 a na e-mailových adresách info@astrovm.cz nebo rkraus@astrovm.cz.
autor: Josef Beneš
Příměstský tábor - programování robotů 1 |
12345 | Následující »» |