Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Neobvyklý zážitek dnes čekal na účastníky příměstského tábora naší hvězdárny.
Ačkoli byl den a venku pršelo, pohodlně ulehli na palubovku a nechali se unášet magickou krásou hvězdami poseté nebeské klenby, kterou kolem nich vytvořilo nafukovací planetárium. V tělocvičně zdejšího Střediska volného času Domeček ho postavili pracovníci Krajské hvězdárny v Žilině. Po celý den se tady střídaly děti dychtivé spatřit noční oblohu zakletou do četných animací...
„Zorientujeme se na letní obloze, ukážeme si, kde se aktuálně nacházejí planety Jupiter a Saturn, podíváme se na padající hvězdy Perseidy a zhlédneme pohádku o polárním dni a noci,“ popisuje program Kristína Vlčková ze slovenské hvězdárny. Na závěr si děti před planetáriem osahaly didaktické pomůcky, jejichž prostřednictvím se zábavnou formou dověděly, jak fungují Sluneční soustava a vesmír.
„Líbily se mi hvězdy rozprostřené v kopuli. Měl jsem pocit, že mě obklopuje skutečná nebeská klenba,“ líčí své dojmy třináctiletý Tadeáš Pilař. O tři roky mladší Elenku Novosadovou nejvíce upoutala hvězdná obloha. „Bylo to, jako bych se dívala na opravdové nebe,“ říká dívka.
Akce byla součástí projektu Kúzelná astronómia, který spolufinancuje Evropská unie a jehož přeshraničním partnerem je Hvězdárna Valašské Meziříčí.
autor: Josef Beneš
Pomůcky, s nimiž lze lépe poznat Sluneční soustavu a vesmír. |
12345 | Následující »» |