Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Televizní štáb dnes v naší hvězdárně natáčel další pokračování dětské pohádkové soutěže Ty Brďo!
Šílený vědec Megawatt si předsevzal, že zasvětí zvídavého kluka jménem Brďo – a s ním malé i velké diváky – do tajů Sluneční soustavy. Oba jsou však kreslení, a proto astronomické dobrodružství v areálu hvězdárny ve skutečnosti prožíval mim, který sehrál grotesku zaměřenou na pozorování Slunce.
„Astronomie mě fascinuje, i když se v ní příliš nevyznám. O zdejší hvězdárně jsem už slyšel, protože je docela vyhlášená. Těšil jsem se, až si ji prohlédnu,“ svěřil se mim Jiří Krupica. Děj se odehrával na zahradě i v hlavní kopuli, kde si mim vyzkoušel její ruční otevírání a výměnu okulárů. „Největším zážitkem byla možnost pohrát si se všemi ˌhejblátkyʿ v kopuli, přestože jsem měl strach, abych něco nerozbil,“ přiznává s úsměvem mim.
Zhruba minutová groteska bude součástí více než dvacetiminutového pořadu. „Nabídne jeden z úhlů pohledu na dané téma. S nadsázkou chceme malým divákům vysvětlit, že by se na Slunce neměli dívat bez ochranných pomůcek a že nejlepší a nejbezpečnější je pohled přes hvězdářský dalekohled,“ vysvětluje výkonný producent Robert Černý.
„Sluneční“ díl pohádkové soutěže budou moci diváci dětského programu České televize zhlédnout v úterý 22. června.
autor: Josef Beneš
Štáb Ty Brďo! natáčel ve hvězdárně. |
12345 | Následující »» |