Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Nový přístroj v naší hvězdárně poslouží vzdělání i výzkumu.
Zjednodušeně řečeno, laboratorní spektrograf dokáže rozkládat světlo. „Umožňuje pořídit spektrum jakéhokoliv světelného zdroje a jeho prostřednictvím odhalit například chemické složení analyzované látky,“ nabízí odbornější popis schopností přístroje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Spektrograf, pořízený nákladem přes 100 tisíc korun, zde najde bohaté uplatnění. „Využijeme ho při vzdělávacích pokusech pro školy, zejména střední. V omezené míře poslouží také při pořizování spekter jasných objektů, jakými jsou Slunce, Měsíc a planety, abychom studentům ukázali rozdíly mezi jednotlivými světelnými zdroji,“ plánuje Lenža. „Zároveň mládež zasvětíme do základů spektroskopie, která patří mezi nejmocnější analytické a diagnostické nástroje vůbec.“
Spektrograf byl pořízen v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAP II), který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.
autor: Josef Beneš