Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nástup opravdové zimy se projevil také ve výsledcích meteorologických měření.
Třináct centimetrů sněhu dnes ráno zaznamenala stanice Českého hydrometeorologického ústavu umístěná v areálu naší hvězdárny. „Za posledních 24 hodin připadlo 10 centimetrů sněhu,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. „Blížíme se k maximu letošní zimy, které činilo 15 centimetrů a dosáhli jsme ho 18. ledna. Vzhledem k předpovědi počasí je možné, že ho brzy překonáme,“ dodává Zelený.
K rekordnímu zápisu má dnešní den zatím daleko. „Nejvíce zasněžený 8. únor nastal v roce 1963, kdy jsme naměřili 41 centimetrů. Vůbec nejvyšší sněhovou pokrývku – 79 centimetrů – jsme zaznamenali 13. února 2006,“ nahlíží do statistik odborný pracovník hvězdárny.
Zároveň s výškou pokrývky proběhlo měření vodní hodnoty, jehož cílem je stanovit obsah vody ve sněhu. „Současných 13 centimetrů sněhu roztálo na 21,2 milimetru vody, přičemž běžná hodnota by měla činit 13 milimetrů. Z toho vyplývá, že sníh je dosti hutný. Vespodu je i vrstva ledu z nedělní námrazy,“ hodnotí Zelený.
autor: Josef Beneš