Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
O víkendu 9.-11. prosince 2011 se v prostorách hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnilo tradiční podzimní setkání Společnosti pro Meziplanetární hmotu, o. s. (SMPH) spojené se seminářem, který byl věnován novinkám v oblasti výzkumu meziplanetární hmoty.
Přestože se jedná o akci určenou pro přihlášené členy SMPH, celý program i jednotlivé odborné příspěvky byly přístupné také pro veřejnost.
Někteří z účastníků semináře dorazili do místa konání již v pátek a měli tak možnost neformálně diskutovat o aktuálních událostech, především nově objevené kometě C/2011 W3 (Lovejoy). Hlavním přednáškovým dnem však byla sobota 10. prosince.
V první ranní přednášce 'Novinky ve výzkumu komet za poslední rok' se slova ujal Jakub Černý a seznámil přítomné s novinkami, které na poli pozemního i kosmického výzkumu komet přinesl rok 2011. V následujícím příspěvku 'Pozorování / videopozorování meteorů – rok 2011‘ shrnul Jakub Koukal výsledky vizuálních i video kampaní, které se pod hlavičkou SMPH konaly, nebo se jich členové SMPH zúčastnili, v roce 2011. Poslední dopolední přednášku naznanou 'Vesta pod drobnohledem‘ přednesl předseda SMPH Ivo Míček. Mise sondy DAWN k planetkám Vesta a Ceres v současnosti představuje jednu z nejzajímavějších probíhajících kosmických misí.
Při společném obědě proběhlo zasedání výboru SMPH.
Odpolední program zahájil Roman Piffl příspěvkem 'Zkušenosti z provozu sítě CEMENT a Expedice Drakonidy 2011‘, ve kterém účastníky seznámil s činností středoevropské sítě videopozorovatelů meteorů CEMENT a také s prvními výsledky expedice za očekávaným návratem roje Drakonid, který byl v roce 2011 doprovázen slabým meteorickým deštěm. 'Jak předpovědět jasnost nové komety' poodhalil v následujícím příspěvku Jakub Černý.
V následující řadě krátkých příspěvků byli posluchači seznámeni s výsledky rádiového experimentu SMRST, určeného ke sledování aktivity meteorických rojů. Mohli si také vyslechnout krátkou prezentaci Jakuba Kapuše o aktivitach slovenských amatérů na poli balónové a raketové techniky.
Závěrečnou přednášku 'Fyzika letu meteoroidu atmosférou Země‘ obstaral Pavol Habuda, který přítomné seznámil s teoretickými poznatky o průletu malých těles atmosférou Země.
Sobotní večer pak byl věnován neformální diskusi především o nově objevené kometě Lovejoy a CCD fotometrii těchto nepředvídatelných těles, jejíž záludnosti přítomným nastínil Jiří Srba, pracovník hvězdárny ve Valašském Meziříčí.
Podzimní seminář ve Valašském Meziříčí se přes počáteční problémy s přípravou podařil. Zúčastnilo se ho na 20 zájemců o problematiku meziplanetární hmoty. A co je potěšující, nebyly to jen členové SMPH, ale i zájemci, které přilákal připravený program a společný zájem o malá tělesa Sluneční soustavy.
autor: Jiří Srba
Seminář SMPH |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |