Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Seminář: Kosmonautika a raketová technika

Seminář: Kosmonautika a raketová technika

Od počátku 70. let minulého století pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí každoročně poslední listopadový víkend seminář, věnovaný novinkám a úspěchům v kosmonautice a raketové technice. Ten letošní se konal ve dnech 28. až 30. 11. 2008. Jednotlivé přednášky byly určeny jak široké veřejnosti, tak i vážnějším zájemcům o uvedenou problematiku. Do prezenční listiny se podepsalo celkem 54 účastníků kosmonautického semináře. Přednášeli přední čeští odborníci na kosmonautiku či raketovou techniku.

Program zahájil Mgr. Jiří Kroulík z pražského planetária přednáškou „Ruský pilotovaný let na Mars – minulost a současnost“. Prostřednictvím počítačové prezentace byly shrnuty některé připravované projekty tehdejšího Sovětského svazu, později Ruska, které měly jeden cíl: dopravit na Mars či alespoň k Marsu pilotovanou výpravu. Další přednáška měla název „Čtvernozí kosmonauti aneb zvířata ve službách kosmonautiky“. Ing. Tomáš Přibyl představil posluchačům projekty, které předcházely letům člověka do vesmíru, při nichž se ověřovala možnost přežití na zvířecích kosmonautech. Nejrůznější živočichové byli do vesmíru posíláni i v posledních letech v rámci biologických experimentů.

Sobotní program semináře byl nejnáročnější – zahrnoval čtyři přednášky a navíc se ještě v odpoledních hodinách konal v prostorách hvězdárny VII. sněm Valašské astronomické společnosti. Pokud se týká odborného programu, nejprve Mgr. Antonín Vítek, CSc., Knihovna AV ČR, informoval přítomné o tom, co se dělo na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS za uplynulý rok, tj. od listopadu 2007 do současné doby včetně aktuálních informací z průběhu letu amerického raketoplánu Endeavour STS-126, který se krátkodobě připojil ke kosmické stanici a jehož let probíhal právě v době konání semináře. Přednáška byla vzhledem ke své obsáhlosti rozdělena na dvě části. Její druhá část zakončila ve večerních hodinách sobotní program kosmonautického semináře.

Ruská nosná raketa Sojuz.V březnu letošního roku uplynulo 30 let od startu Vladimíra Remka, prvního československého kosmonauta, který se dostal do vesmíru na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Prof. Ing. Jan Kusák, CSc., připomenul všem přítomným posluchačům parametry a charakteristiky nosné rakety Sojuz, která byla v té době používána v rámci pilotované kosmonautiky pro vynášení kosmických lodí s posádkou. Po polední přestávce na oběd a po sněmu Valašské astronomické společnosti následovala přednáška s názvem „Jak jsme zkoušeli rakety“, v níž si Ing. Bedřich Růžička, CSc. zavzpomínal na dřívější dobu, kdy se svými spolupracovníky prováděl doslova v „polních podmínkách“ zkoušky raketových motorů.

I nedělní program byl zajímavý. Při příležitosti 20. výročí prvního (a jediného) startu sovětského raketoplánu Buran, který měl být protiváhou americkému raketoplánu, přednesl Ing. Tomáš Přibyl přednášku s názvem „Buran – příběh zbytečného raketoplánu“. Zajímavé informace a historické snímky dokreslily dobu, v níž tento dopravní prostředek, v mnoha ohledech dokonalejší než jeho americký protějšek, vznikal.

Závěr nedělního programu, a tím i programu celého semináře, byl věnován jaderným zdrojům pro kosmické účely. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. ve své přednášce „Jaderné zdroje pro vesmírnou kolonizaci“ shrnul dosavadní úspěchy v této oblasti, jak ve Spojených státech amerických, tak i v bývalém Sovětském svazu či nyní v Rusku. Pro názornost krátký úryvek z přednášky:

V poslední době se znovu začíná uvažovat o zintenzivnění činnosti lidí ve vesmíru. Člověk by se měl vrátit tentokrát už na trvalo na Měsíc, reálně se hovoří o možnosti expedice na Mars, do vnějších částí Sluneční soustavy by měly létat ještě komplexnější automatické sondy a některé by se měly vydat i do mezihvězdného prostoru mimo vliv Slunce. Tyto plány lze jen velmi těžko splnit bez využití jaderných zdrojů energie. Bude je třeba využívat nejen jako zdroje energie a tepla, jako je tomu v současnosti, ale také jako zdroj pohonu pro dopravu kosmických sond i lidí. Umožňují totiž nejefektivnější produkci energie na jednotku hmotnosti paliva.“

Ze semináře byl vydán sborník se stručným obsahem jednotlivých přednášek, doplněných obrázky. Text sylabů z kosmonautického semináře si můžete stáhnout ve formátu pdf.

Prohlédnout si můžete také několik dokumentárních záběrů v naší fotogalerii.

autor: František Martinek


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz