Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V pátek 23. září 2011 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila Evropská noc vědců 2011. Akce, kterou jsme se připojili k 7. ročníku této celoevropské populární akce vyhlašované Evropskou komisí.
Pro návštěvníky byl na tento večer připraven bohatý program. V průběhu celé akce probíhala soutěž pro rodiny s dětmi s astronomickou tématikou, která jistě přilákala nemalou část návštěvníků. Vždyť hlavní cenou byl malý hvězdářský dalekohled.
Pro zájemce byl připraven také stánek s informacemi střediska Europe Direct, s řadou informačních a propagačních materiálů věnovaných Evropské unii.
V přednáškovém sále mohli návštěvníci shlédnout řadu zajímavých fyzikálních experimentů z optiky a elektromagnetismu.
Po setmění byly připraveny astronomické dalekohledy pro pozorování noční oblohy. Počasí nám tentokrát neobvykle přálo, nebylo ani zataženo, ani nebyla zima. Nad hlavami se nám klenula letní Mléčná dráha, takže zážitek nejen z pohledu do dalekohledu, ale také pouhým okem, byl takřka dokonalý. Mohli jsme tedy návštěvníkům ukázat také základní orientační body na obloze.
Na samotný závěr programu byla připravena přednáška věnovaná barvám hlubokého vesmíru. Tento poetický název představoval prohlídku významných a mnohdy i vizuálně přitažlivých snímků blízkého i vzdáleného vesmíru. Tato prohlídka byla ukázkou toho, co vše lze z pořízených snímků vyčíst a jakým způsobem vlastně astronomové pracují. Mnohdy jsou tyto líbivé snímky pořizovány a "skládány" právě jen pro potěchu oka a veřejnosti. Astronomové pak pracují s vizuálně nepříliš atraktivními snímky, které však obsahují potřebné informace.
Noc vědců 2011 na Hvězdárně Valašské Meziříčí si nenechala ujít více než stovka návštěvníků. Věříme, že byli spokojeni, a těšíme se na shledanou příští rok.
autor: Jiří Srba
Noc vědců 2011 |
12345 | Následující »» |