Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Čas bude ústředním tématem republikové Noci vědců. Magická veličina, kterou nelze uchopit ani zastavit, bude prolínat také programem naší hvězdárny.
Noc vědců letos připadne na pátek 24. září, její program ve valašskomeziříčské hvězdárně začne v 17:00 hodin. „Pro návštěvníky jsme připravili několik pořadů, v nichž hlavní roli bude hrát čas,“ avizuje ředitel Libor Lenža.
Na úvod lidé proniknou do tajů stratigrafie neboli určování stáří geologických těles a událostí odehrávajících se v dávné minulosti. Následovat bude komentovaná prohlídka historické Ballnerovy hvězdárny, která prostřednictvím vystavených přístrojů nabídne exkurzi do způsobů měření času a jeho vlivu na náš život.
V další části večera se zájemci dovědí, jak se čas promítá do astronomických pozorování. „Ukážeme jim, jak měříme okamžiky zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, jak pozorujeme změny v jasnosti hvězd, a také prozradíme, jak dlouho může trvat sluneční erupce nebo meteor na nočním nebi,“ popisuje Lenža s tím, že za příznivého počasí dojde i na pozorování noční oblohy dalekohledem v centrální kopuli.
Více informací na www.astrovm.cz a www.nocvedcu.cz.
autor: Josef Beneš