Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Velmi zajímavý přeshraniční vzdělávací seminář zaměřený na výzkum a současné znalosti v oblasti meziplanetární hmoty byl zahájen 22. května v přednáškovém sále hotelu Charbulák ve Starých Hamrech, v centru Beskydské oblasti tmavé oblohy.
Úvodní přednášky se ujal Jiří Srba, zabýval se v ní vývojem meziplanetární hmoty v rámci vývoje Sluneční soustavy. Velmi přehledně představil současné představy o vzniku a vývoji různých skupin těles řazených do meziplanetární hmoty a připravil tak všechny účastníky na další přednášky. Večerní program byl zaměřen na chemický vývoj materiálu na povrchu naší planety v dávné minulosti. Konkrétně se jednalo o vznik základních molekul RNA v období velkého bombardování naší planety před přibližně 3,8 miliardami let. Přednášejícím byl Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského. Původně plánovaný večerní program – astronomická pozorování ve skupinách – kvůli špatnému počasí nahradily diskuze v zájmových skupinkách.
Sobotní program zahajoval Jakub Koukal, který účastníky seznámil s novinkami v observačních sítích pro pozorování meteorů, a to nejen se systémem NFC, spektrografy, novými sítěmi, ale také s rozvojem sítí stávajících.
Oblast svého dlouhodobého a systematického zájmu – binární, párové a vícenásobné asteroidy – podrobně představil Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Jedná se o vůdčí osobnost výzkumu této problematiky nejen v České republice. V odpoledních hodinách proběhla zajímavá diskuze o dalším pokračování a rozvoji odborné přeshraniční spolupráce s možnostmi výstupů pro vzdělávání, zejména studentů středních škol.
Pozdně odpolední program zahájil Leonard Kornoš z AGO Modra přednáškou o meteorických rojích a jejich mateřských tělesech. Ve svém příspěvku se velmi podrobně věnoval rozsáhlé problematice procesů vývoje mateřských těles a jejich konečné dezintegrace a vzniku proudů drobných meteoroidů, které můžeme v podobě meteorických rojů pozorovat.
Poslední velké sobotní přednášky se ujal Svatopluk Civiš z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, který se zaměřil na záporné ionty v mezihvězdném prostředí a jejich identifikací v laboratořích. Přednáška zaujala nejen obsahem, přednesem, ale do značné míry i osobním pohledem a zkušenostmi vědeckého pracovníka.
Následovaly krátké odborné příspěvky účastníků semináře, kteří se věnovali meteoritu Porangaba, připravovanému experimentu METEORCAM, ale i výzkumným aktivitám ve stratosféře či informacím o záměru projektu AstroBioCentra.
Poslední den semináře jsme se věnovali zajímavé oblasti, která na první pohled nemá s problematikou meziplanetární hmoty mnoho společného, a sice obecným i speciálním metodám výzkumu hornin. Tuto problematiku přiblížil účastníkům Petr Skupien z Institutu geologického inženýrství VŠB-TU Ostrava. Jedním z velmi cenných zdrojů informací o meziplanetární hmotě jsou geologické analýzy meteoritů, při nichž se tyto obecné postupy rovněž používají.
Náplní posledního příspěvku byly praktické ukázky vyhodnocení videopozorování meteorů systémem NFC. Přednášejícím byl Jakub Koukal, který má celý systém jako supervizor na starost. Vzdělávací seminář uzavřelo pracovní setkání pozorovatelů zajišťujících provoz pozorovatelské sítě na česko-slovenské hranici.
Celá akce se skutečně vydařila a splnila či překročila všechna očekávání. Seminář byl spolufinancován z Fondu mikroprojektů prostřednictvím projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání.
autor: Naďa Lenžová
Seminář projektu RPKS - Charbulák květen 2015 Jakub Koukal vyhodnotil stávající stav observačních sítí včetně spolupráce českých a slovenských odborníků i amatérských pozorovatelů. |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |