Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Dne 31. 3. 2010 se v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila přednáška Ivo Míčka, předsedy Společnosti pro meziplanetární hmotu, o. s., s názvem 'Galaxie – vzdálené hvězdné ostrovy', věnovaná historii pozorování galaxií a současnému stavu poznání našeho galaktického okolí.
Hlavním pořadatelem akce byla Valašská astronomická společnost (VAS), která s hvězdárnou dlouhodobě spolupracuje při popularizaci astronomie a kosmonautiky.
Součástí přednášky byla vernisáž výstavy 'Pohledy do vesmíru z Evropské jižní observatoře' instalované v předsálí. Fotografie zachycující objekty Sluneční soustavy, naši Galaxii, a také vzdálené světy cizích galaxií byly pořízeny na jedné z nejvýkonnějších observatoří světa na Mt. Paranalu v Chile. Observatoř provozuje Evropská jižní observatoř (ESO), jíž je Česká republika členem.
Jedná se o sérii 16 fotografií většinou rozměru 80 x 80 cm a výstava byla připravena Astronomickým ústavem AV ČR, v.v.i. v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009. Výstavu si můžete prohlédnout ve foaye hvězdárny do konce dubna.
Několik snímků pořízených v průběhu přednášky naleznete v naší galerii.
autor: Jiří Srba