Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Po doslova celoprázdninovém čekání na jasnou oblohu v páteční či sobotní večer se podařilo v pátek 26. srpna 2011 vyjet směr Starý Jičín a z nádvoří hradu Starý Jičín téměř do půlnoci pozorovat s několika desítkami návštěvníků jasnou noční oblohu a okolní krajinu - především pouličním osvětlením rozzářené vesnice a města. Kdo využil této jedinečné spolupráce Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a Hradu Starý Jičín, ten měl možnost si k pozorování zakoupit občerstvení ve stylové hradní restauraci, navštívit stálou expozici a pokochat se úžasným výhledem z hradní věže.
Po úchvatném západu Slunce nad Oderskými vrchy jsme pomocí krátké přednášky přiblížili návštěvníkům jednotlivé objekty noční oblohy pozorovatelné pouhým okem či za použití dalekohledu. Poté se na obloze začaly objevovat první hvězdy, nad hlavami nám přeletěla Mezinárodní vesmírná stanice, později v noci byly pozorovatelné planety Uran a Jupiter se svými čtyřmi galileovskými měsíci, mlhoviny, hvězdokupy, Mléčná dráha a pomyslnou třešničkou na dortu byl pohled v okuláru dalekohledu na kometu C/2009 P1 (Garradd).
Pevně věříme, že další spolupráce Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a Hradu Starý Jičín bude po této velmi vydařené akci pokračovat.
autor: Markéta Landová
Noční pozorování
|
«« Předchozí | 1112 |