Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Téměř tisíc obrázků, namalovaných převážně během „covidové“ distanční výuky, poslaly děti z českých a slovenských mateřských a prvního stupně základních škol do aktuálního ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Pohádkové nebe, kterou jako součást projektu přeshraniční spolupráce Kouzelná astronomie vyhlásila Krajská hvězdárna v Žilině. Její zástupci dnes zavítali do Valašského Meziříčí, aby ocenili vítěze české části soutěže.
„Obrázky byly velmi krásné a kreativní, někdy i nečekané. Bylo těžké vybrat z nich ty nejlepší,“ přiznává odborná pracovnice hvězdárny Kristína Vlčková. Mezi školáky zvítězil čtvrťák Lukáš Tobola ze Základní školy Vyhlídka. „Jako téma jsem zvolil Mléčnou dráhu, protože se mi líbí, jak jsou tam všechny hvězdy seřazené a jak jsou hezky vidět seshora,“ říká vítěz starší kategorie. Z předškoláků soutěžní porotu nejvíce zaujal obrázek Viktorie Novákové. „Namalovala jsem pohádkové nebe, jako bych se na ně dívala dalekohledem,“ prozradila šestiletá dívka z Mateřské školy Štěpánov.
Oba vítězové nejenže obdrželi věcné ceny a diplomy, ale pro svou třídu vyhráli také zajímavý dopolední program – návštěvu mobilního planetária, které slovenští astronomové přivezli s sebou a rozložili v tělocvičně Střediska volného času Domeček. Prostřednictvím počítačových animací se pod nafukovací kopulí dověděli mnoho zajímavého o souhvězdích a Mléčné dráze a také zhlédli pohádku o planetách a polární záři. Na školáky z Vyhlídky poté ještě v naší hvězdárně čekal zábavný výklad o optických jevech a klamech.
Galerii soutěžních prací najdete zde.
autor: Josef Beneš
Optické jevy a klamy v přednáškovém sále naší hvězdárny. |
«« Předchozí | 67 |