Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Rozložte své spacáky a karimatky na louce uprostřed našeho areálu a nechejte se unášet tajemnou krásou padajících hvězd!
S touto nabídkou přichází naše hvězdárna, která ve čtvrtek 12. srpna od 21:30 hodin zve veřejnost na pozorování meteorického roje Perseid, nazývaného též Slzy svatého Vavřince.
„Komentovanému pozorování bude předcházet stručný výklad o původu Perseid a meteorů obecně. Zároveň si řekneme, jaká souhvězdí lze nyní spatřit na obloze. Chybět nebude ani tradiční čajové pohoštění,“ popisuje program jedné z hlavních akcí roku ředitel hvězdárny Libor Lenža. Zatímco Perseidy budou viditelné pouhým okem, k pozorování dalších vesmírných objektů návštěvníci budou moci využít dalekohled v hlavní kopuli.
Meteorický roj Perseid zůstane aktivní poměrně dlouho – od 17. července do 24. srpna. „Dvanáctého srpna večer ale dosáhne svého vrcholu. Pozorování navíc nebude svým svitem rušit Měsíc, který dosáhne první čtvrti o tři dny později,“ vysvětluje volbu termínu Lenža.
Lidé se často ptají, odkud Perseidy vlastně pocházejí. „Název jim dalo souhvězdí Persea, z něhož zdánlivě vylétávají. Ve skutečnosti jsou to zbytky jádra komety Swift-Tuttle, objevené v roce 1862. Naposledy se přiblížila ke Slunci v roce 1992, její další průlet astronomové spočítali na rok 2126,“ připomíná ředitel hvězdárny.
autor: Josef Beneš