Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Program semináře otevřela v pátek odpoledne prohlídka observatoře za doprovodu zdejších pracovníků. Během exkurze probíhala diskuze nad množstvím témat týkajících se pozorování meteorů, ale i dalších vědeckých a vzdělávacích aktivit pracoviště. Se současnými projekty observatoře a jejích vědeckých pracovníků se účastníci mohli seznámit také v následující prezentaci.

Páteční program pokračoval po večeři úvodním slovem pořadatelů, seznámením s partnerskými organizacemi a základními tezemi projektu RPKS. Vzhledem k jasnému počasí bylo možné v rámci diskuze nad technickým řešením nových systémů pro videopozorování meteorů otestovat a demonstrovat možnosti kamery QHY. Překvapením byla večerní prezentace spolupráce s brazilskou sítí BRAMON, kterou přednesl Jakub Koukal. Během ní si účastníci mohli zblízka prohlédnout úlomek nedávno objeveného meteoritu Porangaba, jehož pád byl pozorován 9. ledna 2015 v denních hodinách.

Sobotní program patřil dvěma tématům. Nejprve představení nového pozorovacího systému NFC (Narrow Field Camera = kamera s úzkým zorným polem), určeného k zachycení slabých meteorů. Jeho realizace ve vícestaničním provedení je hlavním odborným cílem projektu RPKS.

Následoval workshop zpracování dat z různých typů pozorovacích systémů (jak širokoúhlých, tak NFC) pro začátečníky i zkušené pozorovatele. Pozorování i zpracování dat v rámci sítě CEMENT probíhá po vzoru japonské sítě SonotaCo pomocí softwarového balíku UFO. S jeho funkcemi ai komponenty se účastníci mohli seznámit v průběhu několika příspěvků. Během workshopu měli k dispozici skutečná nezpracovaná data zaznamenaná systémem kamer Hvězdárny Valašské Meziříčí, která si mohli sami (pod dohledem lektorů) zpracovat, na základě postupů prezentovaných v předchozí části.      

Mezi účastníky byli i kolegové, kteří budou v rámci sítě CEMENT zpracovávat data ze širokoúhlých i NFC systémů pro sledování meteorů. Věříme, že workshop byl pro ně užitečný, poskytl jim informace pro budoucí práci a prohloubil již tak velmi dobrou přeshraniční česko-slovenskou spolupráci.

Další informace o tomto zajímavém mikroprojektu přeshraniční spolupráce najdete na webových stránkách projektu věnovaných.

 

autor: Naďa Lenžová

PředchozíNásledujícíZpět

«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz