Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
„Představili jsme současný stav observační sítě v obou zemích, aktivity uskutečněné v rámci projektu a možnosti dalšího směřování našich činností v dané oblasti,“ informuje ředitel naší hvězdárny Libor Lenža, jenž považuje za velmi cenné, že se zde sešla reprezentativní skupina lidí, zvláště ze Slovenska.
Přednášky, jež účastníci semináře vyslechli, se týkaly například využití společných aktivit při popularizaci astronomie a při odborné práci. „Diskutovali jsme také, jak do nich zapojit další slovenské partnery a jak získaná data využít pro vzdělávání a vědu,“ doplňuje Lenža.
Dalším výsledkem končícího projektu, který Evropská unie podpořila částkou zhruba 700 tisíc korun, byla modernizace důležité součásti observační sítě – spektrografů pořizujících spektra meteorů. „Nakoupili jsme tři nové spektrografické kamery, instalované na různých místech včetně naší hvězdárny,“ připomíná ředitel. Vybavení zejména slovenských observatoří dalšími přístroji, především spektrografy, s jejichž pomocí lze zajistit kvalitní pokrytí oblohy, má být cílem navazujících projektů, jež obě strany připravují na příští období.
autor: Josef Beneš