Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Průlomové okamžiky v historii lidstva budou námětem on-line přednášky s názvem Objevy a vynálezy, jež změnily svět, kterou ve středu 24. března v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna.
Namísto prostého přehledu důležitých mezníků v životě lidské společnosti nabídne odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus posluchačům neotřelý, dílem filozofický pohled na danou problematiku. „Sledujeme-li historické objevy a vynálezy, můžeme v nich vystopovat vzájemně propojené linie,“ upozorňuje autor přednášky. „Příkladem může být třeba přenos informací, od klínového písma přes knihtisk až k současné elektronické komunikaci.“
Jiným příkladem je podle Krause takzvaná linie obranných valů proti vnějšímu světu, do níž spadají školství, vzdělávání i v současné době tolik diskutované zdravotnictví. Zmínka bude také o linii vědy a techniky, postavené na vztahu k astronomii a později k astrofyzice.
Přednáška proběhne naživo, aby posluchači mohli v jejím průběhu klást dotazy, na něž přednášející v závěru odpoví. Svůj výklad doplní bohatou fotodokumentací a počítačovou prezentací. Zájemci budou moci přednášku sledovat na kanálu YouTube – postačí v určenou dobu stisknout příslušnou ikonu na titulní straně webu www.astrovm.cz.
Foto: https://cs.ilovevaquero.com
autor: Josef Beneš