Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Činnost astronomického kroužku při naší hvězdárně nezastavil ani koronavirus.
Členové kroužku si dnes namísto obvyklého setkání ve hvězdárně dali „videoschůzku“ na sociální síti. Nebylo to poprvé. Obdobný způsob bezpečné komunikace zvolili už během jarního nouzového stavu. „Tentokrát jsem dětem vyprávěl na téma Galaxie a vesmírné cestování,“ říká vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Ve svém futurologickém výkladu se zaměřil na možnosti pořádání výprav nejen k okolním hvězdám a planetám, ale i do jiných galaxií. „Jistým průkopníkem v tomto směru je technika, která už létá mimo Sluneční soustavu,“ připomíná Kraus, jenž mladým astronomům zároveň vysvětlil, kam by takové výpravy budoucnosti mohly zamířit. „Nabízejí se třeba trpasličí nebo nepravidelné galaxie, které obklopují naši Galaxii Mléčná dráha,“ dodává pracovník hvězdárny.
I když už měl za sebou dopolední on-line školní výuku, Cyril Janík se na setkání s vedoucím kroužku těšil. „Je to zábavnější než vyučování. A povídání o astronomii by mi docela chybělo,“ tvrdí jedenáctiletý školák.
autor: Josef Beneš
O galaxiích a vesmírném cestování on-line 1 |
12 |