Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).
K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘. Téma tedy mělo poměrně blízko k dlouhodobým odborným i vzdělávacím aktivitám valašskomeziříčské hvězdárny. V našem podání se jednalo především o energii Slunce a její využití.
Akci jsme zahájili již v 15 hodin pozorováním Slunce v rámci programu POHLEDY NA SLUNCE, kterému však příliš nepřálo počasí. Přesto alespoň část odpoledních návštěvníků mohla Slunce shlédnout a navíc se seznámit s naším odborným pracovištěm, které je převážně využíváno právě pozorovateli Slunce ke sledování projevů sluneční aktivity.
Návštěvníci večerní části Noci vědců ve Valašském Meziříčí byli při příchodu obdarováni drobnými upomínkovými předměty a mohli si prohlédnout výstavu SLUNCE – NAŠE HVĚZDA. Pro rodiny s dětmi byla připravena vědomostní soutěž o malý hvězdářský dalekohled. Děti se po celou dobu programu mohly zapojit do výtvarné soutěže ‚Sluníčkové malování‘ a získat drobné ceny a sladkosti.
Večerní část akce byla zahájena v 18:30 přednáškou VYUŽITÍ SLUNEČNÍ ENERGIE – MÝTY A SKUTEČNOST v hlavním sále hvězdárny. Na ni navázala dvojice prezentací odborné činnosti hvězdárny v oblasti pozorování Slunce a souvisejících vzdělávacích aktivit – JAK A PROČ POZORUJEME SLUNCE a PŘEDSTAVENÍ PŘESHRANIČNÍHO VZDĚLÁVACÍHO A VÝUKOVÉHO CENTRA. V rámci obou pořadů se mohli účastníci seznámit s řadou ukázek aktuálních pozorování projevů sluneční aktivity provedených v průběhu léta na naší hvězdárně.
Na 21. hodinu bylo připraveno vyhlášení vítězů soutěže o malý dalekohled a večerní astronomické pozorování oblohy.
Závěrečný díl programu v přednáškovém sále patřil opět Slunci. V prezentaci s názvem SLUNCE – JAK JEJ NEZNÁME se návštěvníci mohli těšit ze zajímavých snímků Slunce, pořízených kosmickými přístroji i pozemními dalekohledy.
Noci vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí se v roce 2013 zúčastnilo celkem 63 návštěvníků, což je méně než bývá zvykem, ale s ohledem na počasí to není špatný výsledek.
Děkujeme všem účastníkům za návštěvu a těšíme se příště na shledanou.
autor: Jiří Srba
Noc vědců 2013 |
«« Předchozí | 21222324 |