Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Jak se říká život je změna, a tak se i pracovníci naší hvězdárny vypravili na trochu nezvyklé a především vzdálené místo. Na pozvání rodiny Svatošových jsme se vydali s dalekohledy pro pozorování Slunce i s dalekohledem pro noční pozorování až na Českomoravskou vrchovinu.
Cílem byla malá obec Tři studně s necelou stovkou stálých obyvatel, která se pyšní i nejmenším náměstním v Evropské unii. Samozřejmě se jedná o malou nadsázku, která však na oslavu vzniku tohoto náměstí přilákala už po osmé stovky návštěvníků. V letošním roce byla celá recesistická akce ve znamení vesmíru, kosmických letů a pro lidi stále populárních UFOnů.
Organizátoři akce si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek návštěvníků, kterých se sešlo odhadem kolem tří set. K poslechu vyhrával dixieland Tata Band a bylo možné si zakoupit různé publikace a upomínkové předměty.
Naše sluneční dalekohledy jsme z bezpečnostních důvodů umístili na okraji náměstí na vyhrazené ploše a čekali jsme, až se umoudří počasí. Několik dnů před akcí v kuse pršelo a bylo zataženo. Naštěstí se téměř jako zázrakem obloha odpoledne protrhala a mezi mraky měli návštěvníci možnost pozorovat Slunce. Nabídli jsme nejen pozorování sluneční fotosféry se slunečními skvrnami, ale také pozorování chromosféry včetně protuberancí. Ani naše pozorovací stanoviště si nemohlo na nedostatek zájemců stěžovat, spíše naopak. Návštěvníci si zavzpomínali na staré doby a mnozí si museli své pozorování vystát ve frontě. Až do pozdního odpoledne se pak vystřídali také děti z okolních dětských letních táborů i návštěvníci okolních hotelů a turistických základen.
Večerní pozorování se již odehrálo v poněkud poklidnějším a komornějším duchu na zahradě domu rodiny Svatošových. Počasí nám opravdu přálo, takže kromě pozorování Měsíce několik dní po novu, jsme nabídli vždy oslňující pohled na planetu s prstencem – Saturn. V průběhu večerního i denního pozorování jsme odpovídali na mnoho dotazů a snažili se ukázat na obloze i další zajímavosti včetně základní orientace na letní obloze.
Věříme, že stejně jako nám, se celá tato netradiční akce líbila i všem návštěvníkům. Jejich pozitivní ohlasy svědčí o tom, že jsme dobrý dojem neměli jenom my.
Děkujeme rodině Svatošových za pozvání a vřelé přijetí, stejně tak za poskytnutí azylu a vzorné péče o všechny pracovníky hvězdárny. Děkujeme!
autor: Libor Lenža
Pozorování 'Tři Studně' |
«« Předchozí | 2122232425 |