Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jak a proč došlo k vývoji družicových satelitních systémů a kam až dosud dospěly? Na to odpoví on-line přednáška s názvem Historie a současnost satelitních navigačních systémů, kterou ve středu 24. února v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna.
„Za systémy, které se staly běžnou součástí našeho života, se skrývají důmyslná technika, špičkové technologie a obrovský um lidského ducha,“ tvrdí autor přednášky a ředitel hvězdárny Libor Lenža, jenž přiblíží základní principy satelitní navigace, objasní její fungování a možnosti a představí ji jako součást nejnovějších technologií a systémů. Přednášku, doplněnou o bohatou počítačovou prezentaci, bude možné sledovat na kanálu YouTube – postačí kliknout na příslušnou ikonu na titulní webové stránce www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš