Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Členové Klubu nadaných dětí při naší hvězdárně si vyzkoušeli práci v chemické laboratoři.
Cílem jejich páteční exkurze byl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Je to bonus za jejich celoroční snahu a píli. Návštěvu jsme plánovali na závěr školního roku, ale kvůli koronavirové epidemii jsme ji odložili na konec prázdnin,“ říká vedoucí klubu a odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.
Jedenáct dětí i se svými rodiči strávilo v laboratoři několik hodin. Školáci postupně vystřídali pět pracovišť. „Vyzkoušejí si například titraci, krystalizaci roztoků a jako specialitu určování otisků prstů. Snažili jsme se, aby pokusy byly efektní, zajímavé a přitom bezpečné,“ prozrazuje technik pro výuku chemie Ilona Michalová. Příprava na exkurzi zabrala pracovníkům laboratoře pět dnů. „Museli jsme navážit chemikálie, připravit sklo a vyzkoušet funkčnost jednotlivých pokusů,“ vysvětluje Michalová.
Kromě základních úkonů děti vyráběly vlastní nanočástice, vyvíjely lék proti malárii a účinný jed na komáry. Také pracovaly s pipetou a mikroskopem a kultivovaly mikrořasu, která se možná stane potravinovou budoucností lidstva. Na památku si odnesly Petriho misku s vlastní naočkovanou řasou. Na závěr si prohlédly laboratoře se zaměřením na analytickou chemii či výzkum rakoviny a nanočástic.
„Je tady hezké prostředí a hodně jsem se toho naučil. Třeba jak laboratoře fungují, že lze kultivovat řasy a jak lze zjistit koncentraci látek,“ hodnotí návštěvu dvanáctiletý Adam Synek. Také o rok mladší Kláru Lenžovou zaujala práce s řasami. „Úžasná byla i výroba krystalů a experimenty s chemikáliemi,“ líčí dívka.
Zájem dětí pracovníky laboratoří potěšil. „Baví mě, když je naše práce zajímá, ptají se a chtějí se vzdělávat. Jsem nadšená, že mohu být součástí jejich návštěvy,“ usmívá s Anna Jánová z druhého ročníku doktorského studia.
Spokojeni byli také rodiče. „Program byl perfektně připravený. Možná to nebylo tak zábavné, jako efektní barevné plamínky, ale děti si mohly osahat běžnou laboratorní práci,“ míní Martin Zgabaj, jenž doprovázel syny Tobiáše a Timoteje. Alice Korbová se na exkurzi vypravila s dětmi Natálií a Štěpánem. „Bylo to pro ně zajímavé, protože zkusili další laboratorní vstup do biologie a chemie a vyzkoušeli věci, které běžně nemají šanci vidět. Objevné to bylo i pro mě, protože jsem se vrátila do svých studijních let,“ přiznává s úsměvem.
Exkurze Klubu nadaných dětí byla součástí projektu Cesty za poznáním, který finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.
autor: Josef Beneš
Nadané děti očkovaly řady a hubily komáry 10 |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |