Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
S novým dalekohledem snad už brzy vstoupí naše hvězdárna do nové školní návštěvnické sezony.
„Jedná se o speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Zvláštní je v tom, že propouští pouze jednu vlnovou délku. V ní lze pozorovat například protuberance a chromosférické erupce, které pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem nejsou viditelné,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Nový dalekohled najde široké uplatnění. „Sloužit bude zejména školním výpravám, které k nám zavítají. S jeho pomocí se děti blíže seznámí nejen se Sluncem, ale i se strukturou jeho atmosféry a základními ději, které se na této hvězdě odehrávají. Mimo to budeme dalekohled využívat při pozorováních pro veřejnost,“ dodává Lenža.
Přístroj, pořízený nákladem téměř 100 tisíc korun, bylo nutné nejprve zkompletovat a vyladit. „Obojí i s připevněním ke stativu trvalo zhruba půl hodiny. Při každém dalším použití budeme k přípravě potřebovat jen deset minut,“ odhaduje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. „Už se těšíme, až sem po dlouhé pauze přijdou první návštěvníci a my jim nový dalekohled budeme moci předvést,“ říká s úsměvem.
Nový dalekohled byl pořízen v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAPII ), který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.
autor: Josef Beneš
Návštěvníci naší hvězdárny budou moci pozorovat Slunce novým dalekohledem. |
12345 | Následující »» |