Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Zima už o sobě dává vědět. Naše hvězdárna zaznamenala první mrazové dny.
Zimní počasí se zde, v porovnání s nejchladnějšími končinami Česka, připomíná zatím nesměle. „Prvním mrazovým dnem, kdy minimální teplota ve dvoumetrové výšce klesla pod bod mrazu, byl pátek 6. listopadu. To jsme naměřili -0,7 stupně Celsia,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Dnes se situace opakovala, když ranní minimum dosáhlo -0,2 stupně Celsia.
Proti některým jiným rokům si však letošní zima dává načas. „Třeba v roce 1973 jsme první mrazový den zaznamenali už 14. září, kdy minimální teplota klesla na -0,2 stupně Celsia,“ nahlíží Zelený do statistik vedených od roku 1957. Zatímco sezona mrazových dnů teprve začíná, přízemních mrazíků, naměřených 5 centimetrů nad zemí, letošní podzim přinesl přece jen více. „Celkem už to bylo 5 dnů. První přízemní mrazík nastal 20. října, kdy jsme naměřili -0,9 stupně Celsia,“ doplňuje Zelený.
autor: Josef Beneš