Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Seminář se konal v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí a přednášejícím byl prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu na katedře fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze - známý popularizátor fyziky mikrosvěta i kosmologie.
Akce byla určena nejen pracovníkům hvězdáren, ale především středoškolským učitelům, a také studentům. Přihlášených účastníků bylo 54, čímž byla naplněna běžná kapacita našeho přednáškového sálu. Vzhledem k tomu, že účastníci se sjeli takřka ze všech koutů Čech i Slovenska, přicestovali někteří již den předem.
Úkolem semináře bylo účastníkům nabídnout zasvěcený pohled na jednu z nejpopulárnějších a nejrychleji se rozvíjejících vědních disciplín současnosti – kosmologii, jejímž úkolem je studium vesmíru jako celku. Seminář byl rozdělen do deseti samostatných kapitol, ve kterých se účastníci seznámili s jednotlivými aspekty problematiky – od kvantového světa elementárních částic až po pokřivený čas a prostor Einsteinovy obecné relativity. Čas zbyl také na řadu populárních teorií současnosti, jako jsou například struny či ekpyrotický model vzniku vesmíru.
Přestože program semináře byl nabitý a náročný – od 8:30 do 16:00 s krátkými přestávkami a další polední pauzou, odjížděli návštevníci spokojeni (někteří však s výhradou, že seminář byl příliš krátký).
Elektronická brožura (pdf, 1,7 MB)
autor: Jiří Srba
Seminář 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii' |
12345 | Následující »» |