Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Přes dvacet výjezdů za zájemci o astronomii letos podnikli pracovníci naší hvězdárny.
Sezonu zahájili v červnu v Hrabové u Zábřehu na Moravě a završili ve druhé polovině září v Lutonině na Zlínsku. Mezitím zamířili se svými dalekohledy například do Březnice, Hodslavic, Holešova a Prostřední Bečvy, na hrady ve Starém Jičíně a Štramberku nebo pod vrchol beskydského Ondřejníku. V příštím roce chtějí své služby nabídnout obcím v okolí Olomouce, zájem projevilo také městečko Kelč.
„Za těch zhruba patnáct let už víme, jaký dalekohled vzít s sebou, abychom lidem ukázali známé objekty, které je nejvíce zaujmou a osloví,“ říká odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer. Malý problém nastává, když se ve stejném termínu sejdou dva výjezdy. „Trochu se přetahujeme o dalekohledy, protože podvědomě tušíme, který je lepší, a chceme se před publikem vytáhnout,“ tvrdí s nadsázkou Šmelcerův kolega Tomáš Pečiva.
Počasí letos astronomům docela přálo. „Kvůli nepříznivým podmínkám jsme přesouvali jen dvě návštěvy,“ vypráví Pečiva. „Občas nám ale rozmary počasí připraví horké chvilky, když ještě několik hodin před začátkem akce nevíme, jestli na ni odjedeme,“ dodává.
Pracovníci naší hvězdárny bývají hosty cílených pozorování, obecních slavností i letních táborů. Večerní sledování oblohy, spojená s poutavým komentářem nebo besedou, v posledních letech získávají na oblibě. „Starostové přicházejí na to, že vzdělávání zábavnou formou může mít mezi lidmi stejný ohlas jako taneční zábavy nebo plesy, a snaží se nás podpořit,“ všímá si Pečiva a na potvrzení svých slov přidává historku ze Zašové. „Tamní starosta po předchozí zkušenosti nechal zhasnout v celé vesnici pouliční osvětlení, aby diváky nerušilo při nočním pozorování.“
Toulky letní oblohou obvykle přilákají desítky posluchačů, při větších akcích se jich sejdou i dvě stovky. „Vždy se mezi nimi najde několik jedinců s pozoruhodnými znalostmi a přehledem, kteří nám kladou zasvěcené otázky. Naproti tomu někteří lidé si nás stále pletou s astrology,“ usmívá se Šmelcer.
autor: Josef Beneš
Kvůli pozorování oblohy zhasli celou vesnici 1 |
123 |