Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Astronomický kroužek hledá nové členy z řad školáků.
Chuť a zájem poznávat svět kolem nás. To je jediná podmínka pro přijetí do kroužku, který i pro nadcházející školní rok připravuje valašskomeziříčská hvězdárna. „Žádné další odborné znalosti ani dovednosti nejsou zapotřebí. Sami se staneme průvodci, kteří školákům pomocí dalekohledu ukáží vesmír a prostřednictvím her a zajímavých pokusů jim vysvětlí, jak funguje okolní svět,“ říká vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Během schůzek, které budou probíhat jednou týdně, pravděpodobně ve středu, si děti osvojí základy sférické astronomie a astrofyziky, naučí se ovládat dalekohled a orientovat na obloze, proniknou do tajů experimentální fyziky i dějin vědy. „Nabízíme jim účelné trávení volného času, zároveň je připravíme na možnou účast na astronomické olympiádě nebo v dalších přírodovědných soutěžích,“ doplňuje Kraus.
Poplatek na celý školní rok činí 800 korun za dítě. Zájemci se mohou přihlásit na telefonním čísle 571 611 928, případně na e-mailových adresách rkraus@astrovm.cz nebo dkonvicna@astrovm.cz. Zahajovací schůzky proběhnou 8. a 15. září ve hvězdárně.
autor: Josef Beneš
Ilustrační snímek |
1 |