Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Hvězdárna Valašské Meziříčí a Hvězdárna Vyškov měly opět možnost si navzájem předat zkušenosti. Ze strany valašskomeziříčíské hvězdárny se jednalo o radu a pomoc při sestavení dalekohledů pro pozorování Slunce, ze strany vyškovské hvězdárny pak o ukázku poněkud odlišných programů pro děti z mateřských školek. Pro předání dalekohledů a předvedení programů byl zvolen termín konání workshopu Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání projektu Obloha na dlani ve dnech 23. - 24. března 2012.
Poté, co se během loňského roku odehrály na hvězdárně ve Vyškově personální a organizační změny, povstala tato hvězdárna takříkajíc z popela. Večerní pozorování, astronomické kroužky, praktika pro studenty vysokých škol, programy pro mateřské, základní i střední školy, přednášky odborníků na aktuální témata v oboru astronomie a mnoho dalších aktivit je zajišťováno nevelkým kolektivem pracovníků. Tento výčet však není konečný a ambice toho, co chce vyškovská hvězdárna nabídnout návštěvníkům, sahají dál a dál.
Jednou z nich bylo také zakoupení nových dalekohledů pro pozorování Slunce. Díky předchozím společným akcím a úzké spolupráci poskytla Hvězdárna Valašské Meziříčí nejen vyčerpávající informace o přednostech a záporech dostupných dalekohledů, ale po jejich výběru (chromosferický dalekohled Lunt LS60THa B600 a fotosférický dalekohled Celestron OMNI 102 XLT) je pomohla také zkompletovat do jedné sestavy a při příležitosti návštěvy vyškovských kolegů na semináři projektu Obloha na dlani Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání (více na www.oblohanadlani.eu) ve Valašském Meziříčí ve dnech 23. a 24. března 2012 bylo provedeno "zaškolení" pro práci s dalekohledy.
Na oplátku zase mohla Hvězdárna Valašské Meziříčí nabídnout okolním mateřským školám program, který ve Vyškově mezi dětmi předškolního věku slaví velký úspěch - Cestování s Ufounkem. Ředitelka vyškovské hvězdárny Dobromila Patáková si se svým zeleným kamarádem získala děti z Mateřské školy Lesná a Bystřička, které velmi ochotně a dychtivě odpovídaly na zvídavé otázky Ufounka. Díky příznivému počasí při návštěvě jedné ze školek mohl také nový dalekohled ukázat Slunce prvním pozorovatelům.
Další spolupráce Hvězdárny Valašské Meziříčí a Hvězdárny Vyškov bude pokračovat už v létě. Pro účastníky letního praktika na valašskomeziříčské hvězdárny bude připraven vyškovskou hvězdárnou zajímavý program. Táborníky také nemine setkání s dinosaury v DinoParku a živými zvířaty v ZOO Parku Vyškov.
autor: Markéta Konvičková
MŠ Lešná
|
12345 | Následující »» |