Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
I přes to, že vyškovská hvězdárna loni oslavila 40 let své existence, byla její činnost - především otevřenost a vstřícnost školám a veřejnosti - značně omezená. V současnosti se karta obrací a hvězdárna má své brány dokořán pro každého. Hvězdárna Valašské Meziříčí byla mile překvapena a bez váhání kývla na prosbu o ukázku výukových programů pro školy, která proběhla ve Vyškově ve dnech 21. a 22. září 2011.
Hvězdárna ve Vyškově po dlouhá léta sloužila především jako místo praktického využití teoretických znalostí studentů astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, méně pak pro večerní pozorování veřejnosti a pro mateřské, základní a střední školy zůstávala zcela uzavřena.
Na hvězdárně ve Vyškově se udály velké změny (stavební i personální) a nejdůležitějším cílem hvězdárny je nyní otevření se školám a veřejnosti s cílem popularizovat astronomii, a současně zachovat odborná praktika pro studenty.
Velice si vážíme toho, že se Hvězdárna Vyškov obrátila s prosbou o radu a názornou ukázku školních programů na Hvězdárnu Valašské Meziříčí. Ve středu 21. a čtvrtek 22. září jsme navštívili Vyškov.
Ředitelka hvězdárny Dobromila Patáková a ředitel ZOO Parku a DinoParku Vyškov, v jehož areálu se hvězdárna nachází, Josef Kachlík, nás přijali velice vstřícně a mimo prohlídky hvězdárny, ZOO Parku a DinoParku jsme zavítali také do prostor Vyškovského pivovaru a se zasvěceným výkladem absolvovali prohlídku města Vyškov.
V Centru enviromentální výchovy Hanácký statek v ZOO Parku ve Vyškově jsme pak předvedli naše tradiční výukové programy (Encyklopedie Země, Slunce, Země, Měsíc a Sluneční soustava) osmi třídám mateřských a základních škol. Nechybělo také pozorování dalekohledy. Ohlas dětí a učitelů byl obrovský. Úspěch našeho snažení vystihuje poznámka jedné holčičky, která za námi po programu přišla se slovy: "Doteď jsem měla koníčky zámky, hrady a jeskyně. Ode dneška mezi ně patří i astronomie."
Pevně věříme, že Hvězdárna Vyškov dosáhne postupně svých vytyčených cílů a návštěva hvězdárny ve Vyškově - ať ve dne či v noci - bude patřit mezi tradiční cíle široké veřejnosti.
autor: Markéta Landová
ZOO Park Vyškov
|
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |