Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Geologickou expozici v areálu valašskomeziříčské hvězdárny obohatí nové exponáty.
Zatím ji tvoří pouze ukázky hornin Vnějších Západních Karpat. Brzy se venkovní expozice rozšíří o další oblast. „Návštěvníkům představíme převážně metamorfované horniny takzvaného jesenického krystalinika. Pocházet budou z Jeseníků, zejména z Bruntálska, kde je množství geologicky zajímavých útvarů,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
S rozmístěním jesenických hornin budou souviset i drobné stavební úpravy. „Okolo nových přírůstků vybudujeme chodníky, které expozici propojí s jinými pěšími komunikacemi v areálu hvězdárny,“ upřesňuje Lenža.
Projekt v hodnotě bezmála 1 milion korun bude probíhat od letošního června do února příštího roku. „Bude technicky i administrativně velmi náročný,“ předesílá ředitel. „Vhodné horniny musíme v lomech a přírodních lokalitách vytipovat, v některých případech až poté, co získáme povolení ke vstupu. Získané exponáty bude nutné přepravit k nám a menší vzorky i do geologické expozice ve slovenské partnerské hvězdárně v Kysuckém Novém Mestě. V naší hvězdárně bude navíc zapotřebí bezpečně překlenout část vnitřních inženýrských sítí.“
Projekt Venkovní geologická expozice – jesenické krystalinikum je financován z Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce SR-ČR.
autor: Josef Beneš
Geopark v areálu hvězdárny se brzy ještě rozšíří. |
«« Předchozí | 6 |