Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V sobotu 26. března proběhl již 4. ročník celosvětového happeningu Hodina Země (Earth Hour), jehož cílem bylo symbolicky - zhasnutím světel po dobu 1 hodiny - upozornit na nadměrnou spotřebu elektrické energie a produkci skleníkových plynů. K této mezinárodní akci se mimo jiné připojili Město Valašské Meziříčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí a Regionální energetické centrum se společným programem, který probíhal jednak na hvězdárně, dále v centru města a v ulici Na Vrchovině.
První část programu proběhla v prostorách hvězdárny od 18 do 20 h, kde byla připravena panelová prezentace a přednáška na téma energetické úspory v domácnostech. Ve zbylém čase pak byly návštěvníkům předvedeny experimenty se statickou elektřinou a představena nová astronomická technika hvězdárny.
Samotný happening Hodina Země pak probíhal v ulici Na Vrchovině. Účastníci zde očekávali zhasnutí centra města a jeho dominant. K pozorování byli k dispozici i dalekohledy z hvězdárny. Ve 20.30 h došlo ke zhasnutí, při kterém potemnělo centrum města a některá okna v bytové zástavbě. V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout a porovnat efekt zhasnutí centra s okolními zdroji světla, především v obchodních a průmyslových částech města. Akce byla ukončena ve 21.30 h.
V závěru děkuji všem účastníkům happeningu za trpělivost a odvahu, kterou projevili v sychravém a deštivém sobotním podvečeru. Také děkuji všem kolegů z hvězdárny, městského úřadu a RECu za skvělý přístup a profesionalitu při přípravě a realizaci programu.
autor: Radek Kraus
Hodina Země 2011 'Experimenty v kuchyni.' |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |