Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Geologický průzkum dnes proběhl na místě budoucího Výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé v areálu naší hvězdárny.
„Je třeba ověřit charakter a únosnost podloží, aby projektant a statik navrhli odpovídající základy,“ objasnil geolog Tomáš Proisl. V místech, kde má centrum stát, vyznačil tři sondy, které poté vyhloubila pojízdná vrtná souprava. „Dvě sondy jsme prozkoumali metodou těžké dynamické penetrace, spočívající ve sledování odporu zeminy vůči hrotu pronikajícímu do podloží. Třetí sonda je kontrolní. Navrtali jsme ji do čtyřmetrové hloubky a vytáhli z ní jádro se zeminou, kterou jsme popsali,“ upřesnil Proisl.
Geologický průzkum je součástí přípravy stavby, jež by měla být zahájena na konci letošního nebo počátkem příštího roku. „Už tady proběhla měření radonu, brzy očekáváme návštěvu hydrogeologů. Snažíme se o budoucím staveništi získat co nejvíce informací, abychom připravili kvalitní projekt,“ uvedl ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé má poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy. Nabídne jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování. Jejich činnost by se měla soustředit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry. Náklady byly předběžně vyčísleny na přibližně 40 milionů korun. Nejvýznamnějším investorem má být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
autor: Josef Beneš
Geologové prozkoumali budoucí staveniště 4 |
12345 | Následující »» |