Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

 
Nesetkají se osobně, nýbrž v kyberprostoru. O tradiční akci však fanoušci vesmírných letů nepřijdou.

Zhruba půl století patří seminář s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, pořádaný naší hvězdárnou, mezi nejvýznamnější domácí oborové události roku. Setkání věnovaná aktuálnímu dění v kosmonautice, raketové technice a kosmických technologiích, přípravě a průběhu vesmírných projektů i výsledkům kosmického výzkumu nemají délkou své tradice v Česku obdobu. Každý rok se jich účastní zájemci z celé republiky, Slovenska a v posledních letech i z Polska.

Letos poprvé budou špičkoví odborníci přednášet v prázdném sále hvězdárny a publikum je bude sledovat doma přes internet. „Nechtěli jsme příznivce kosmonautiky zklamat. Seminář proběhne 27. a 28. listopadu v omezeném rozsahu, ale v souladu s opatřeními hygieniků. Páteční úvodní přednáška bude rovněž součástí celostátní Noci vědců 2020,“ sděluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.

Každý, kdo se k internetovým živým přenosům připojí, si bude moci poslechnout v pátek dvě a v sobotu tři přednášky. Pojednávat budou o 13 věcech, které zachránily posádku Apolla 13, kosmických sondách a jejich objevech v letech 2019–2020 a letošních novinkách v projektu Space X.

Úvodní i závěrečné vystoupení bude patřit tradičnímu přednášejícímu, Tomáši Přibylovi z Technického muzea v Brně. „Nejprve promluví na téma Kde jsme mohli být, kdyby... aneb Kosmická technika, která nedostala příležitost? Sobotní blok zakončí vyprávěním o lunárním programu sovětského raketového konstruktéra Volodymyra Čelomeje,“ doplňuje Lenža.

Informace o platformě s odkazem pro připojení na on-line přenos zveřejníme s dvoudenním předstihem na našich webových stránkách www.astrovm.cz, v sekci Aktuální program.

Podrobný program semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie 2020   

Pátek 27. listopadu
18.00–19.30 h
KDE JSME MOHLI BÝT, KDYBY... ANEB KOSMICKÁ TECHNIKA, KTERÁ NEDOSTALA PŘÍLEŽITOST?
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)
19.45–20.45 h
13 VĚCÍ, KTERÉ ZACHRÁNILY APOLLO 13
(Petr Zelený, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí)

Sobota 28. listopadu                                                                                                                                          9.00 –10.30 h
KOSMICKÉ SONDY A JEJICH OBJEVY, 2019–2020
(Michal Václavík, Česká kosmická kancelář)
10.45–12.00 h
SPACE X V ROCE 2020
(Dušan Majer, šéfredaktor portálu kosmonautix.cz)
12.10–13.20 h
ČELOMEJŮV LUNÁRNÍ PROGRAM
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)

autor: Josef Beneš

PředchozíZpět
Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame 5
12345


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz