Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V pátek 25.9. 2009 se po celé Evropě uskutečnila již tradiční akce Evropská noc vědců. Při této příležitosti nabízejí vědecké i popularizační organizace řadu programů, pořadů či prohlídek, při kterých můžou návštěvníci nakouknout vědcům „pod ruce“.
Do programu Evropské noci vědců se tradičně zapojuje také Hvězdárna Valašské Meziříčí. V roce 2009 pro návštěvníky připravila hned několik pořadů.
Pracovník hvězdárny PhDr. Tomáš Mohler předvedl řadu fyzikálních pokusů, odhalujících taje elektromagnetického záření.
Pozvanou přednášku s názvem Země z pohledu astronoma přednesl významný český astronom RNDr. Luboš Kohoutek, CSc., emeritní vědecký pracovník na univerzitě v Hamburku. Po přednášce následovala malá autogramiáda, návštěvníci si mohli nechat podepsat stejnojmennou publikaci.
Po skončení přednáškového programu následovaly pro širokou veřejnost programy spojené s pozorováním hvězdné oblohy (a že nám tentokrát počasí přálo).
V areálu hvězdárny se uskutečnila prezentace externího pracovníka hvězdárny Ivo Míčka (zároveň také předsedy Společnosti Pro Meziplanetární Hmotu – SMPH) s názvem Pod širou oblohou aneb proč pozorujeme hvězdy, při které si návštěvníci mohli vychutnat pohled na nebe pouhým okem.
V pozorovatelně hvězdárny pak probíhala (pod vedením Bc. Radka Krause) již zavedená Beseda u dalekohledu. Dominantními objekty na obloze byly Měsíc a planeta Jupiter, které si návštěvníci mohli prohlédnout hlavním dalekohledem.
Zájemci o odbornější program mohli v budově odborného pracoviště shlédnout astronoma (Ladislava Šmelcera) při práci a seznámit se s problematikou pozorování proměnných hvězd.
Snímky z Noci vědců 2009 si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Noci vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí se v roce 2009 zúčastnilo na 70 zájemců. Akci finančně podpořila Evropská Unie.
Paralelně s nocí vědců probíhala na hvězdárně akce s názvem Setkání starých meteorářů.
autor: Jiří Srba