Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Hvězdárna Valašské Meziříčí v rámci svých aktivit již několik let připravuje přenosné výstavy související s astronomií, které bezplatně nabízí a zapůjčuje základním i středním školám ve Zlínském kraji. Výstavy obvykle tematicky navazují na učební osnovy nebo je rozšiřují.
Zároveň s výstavou nabízíme doplňkovou přednášku, která je sice zpoplatněna, přesto je finančně výhodná a školy této možnosti často využívají.
V posledních týdnech jsme zamířili na Kroměřížsko s výstavami Jeden den na oběžné dráze a Kosmický výzkum v každodenním životě. Obě jsou zaměřeny na kosmonautické téma, které ale každá z výstav pojímá vlastním, originálním způsobem.
Třetí výstava s názvem Sputnikem to všechno začalo, která je vytištěna jako soubor velkých plakátů na kvalitní plastové fólii, je v současnosti zapůjčena u našich slovenských kolegů v Kysucké hvězdárně v Kysuckém Novém Městě.
autor: Tomáš Pečiva