Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
K úpravě četnosti večerních astronomických pozorování pro veřejnost přistoupí od 1. října naše hvězdárna. Namísto dosavadních pěti pracovních dnů budou probíhat od středy do pátku, v říjnu od 19:00, v listopadu a prosinci od 18:00 hodin. „Vedla nás k tomu analýza návštěvnosti a s tím spojená snaha optimalizovat večerní provoz hvězdárny,“ vysvětluje ředitel Libor Lenža.
Současně hvězdárna do odvolání pozastavila prodej dárkových poukazů na individuální astronomická pozorování. „Evidujeme velký počet poukazů, které kvůli nepřízni počasí nebyly dosud vyčerpány. Některé návštěvy jsme museli mnohokrát odložit,“ objasňuje ředitel Lenža.
autor: Josef Beneš