Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Myslíte si, že světlo není zrovna zábavné téma? Omyl!
Poznávejme svět světlem! Tato výzva dala název programu, vhodnému zejména pro rodiny s dětmi, který v sobotu 21. srpna od 14:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. „Prostřednictvím her a zábavných pokusů seznámíme návštěvníky se světlem kolem nás,“ informuje autorka programu a odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.
Lidé se dovědí, odkud se světlo bere, jaké převratné objevy a vynálezy jsou s ním spjaté, a poznají jeho základní vlastnosti. „Spatří odraz a lom světla, pomocí speciálních brýlí ho rozloží a zjistí, jakým nejužším otvorem může projít světelný paprsek. Za příznivých podmínek budou dalekohledem v hlavní kopuli pozorovat sluneční záření. Chybět nebudou ani pokusy se světly a stíny,“ upřesňuje Lenžová.
Na program se lze přihlásit na telefonním čísle 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Podrobnosti najdete na webu www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš