Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
„…dvě stě šestnáct hodin smíchu a zábavy…“, i tak lze charakterizovat již realizovaný sedmnáctý ročník astronomického tábora, který se uskutečnil v polovině července (9. 7. – 18. 7. 2010) na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Letošního ročníku letního putování vesmírem, jak zní oficiální název akce, se zúčastnilo devatenáct dětí ve věku od 9 do 14 let.
Program tábora se opíral o zkušené lektory, kteří se dlouhodobě věnují pedagogické činnosti na hvězdárně. V průběhu necelých deseti dnů se děti naučily zacházet s astronomickými dalekohledy, pronikly do tajů orientace na nebeské sféře, prozkoumaly atmosféru Slunce. Vedle zmíněných praktických úkolů probíhaly i teoretické přednášky doprovázené hádankami a experimenty. Příkladem mohou být přednášky z kosmonautiky, které byly zakončeny výrobou raket s následným odpalováním.
Prázdniny jsou určeny k odpočinku dětí a v tomto duchu probíhala i celotáborová hra Ztraceni ve vesmíru. Během šesti etap děti prozkoumávaly neznámé části vesmíru a hledaly cestu k mateřské planetě Zemi. Během hry musely opravit raketoplán; sestavit mapu hvězdné oblohy neznámé části vesmíru; sestrojit raketu; předvést své vědomosti z astronomie na Astronomické stezce, a to hned dvakrát; každý den uhodnou dvě hádanky; předvést svou zdatnost v astronomickém víceboji atd. Soutěžilo se v týmech a jednotlivcích. Vítězové obdrželi nejen sladké odměny.
K létu patří také cestování a výlety. Oproti předchozím ročníkům se na táboře uskutečnily dva celodenní výlety. Nejdříve jsme navštívili Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde mnohé překvapila úroveň hmotné kultury obyvatel Valašska. O dva dny později se mohly děti kochat krásou krajiny v okolí Valašského Meziříčí, při výpravě na Jarcovskou gulu.
K táboru patří také hry pro zábavu, k lepšímu poznání sama sebe a druhých, táboráky a špekáčky. Všechny hry neprozradíme, pouze ty nejúspěšnější alespoň podle názvu: bouřka a čokoláda.
Tímto chceme také poděkovat rodičům za jejich důvěru a ochotu vyslat své děti na vzdělávací tábor, pořádaný Hvězdárnou Valašské Meziříčí, příspěvkovou organizací Zlínského kraje.
Zúčastněte se příští rok i vy!
autor: Radek Kraus
...Lenka, Terka a Bára... |
12345 | Následující »» |