Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Od roku 1994 pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí astronomický tábor pro děti a mládež. Letošní 16. ročník byl ve znamení celotáborové hry nazvané Dvanáct úkolů pro hvězdáře.
Počet úspěšných řešitelů se rovnal počtu dětí na táboře, tedy číslu sedmnáct. Odměnou byl slavnostní ceremoniál s udílením cen a pasovacích listů. Úkoly nebyly jednoduché, někteří účastníci k jejich splnění potřebovali několik pokusů. Ke složitějším patřily například výpočet místního hvězdného času, přesné nastavení dalekohledu nebo vysvětlení některých meteorologických jevů, třeba přívalového deště. Z teorie se stala praxe během výletu na Radhošť. Náhlý přívalový déšť proměnil silnici vedoucí z Černé hory do Rožnova pod Radhoštěm v malou říčku, a nenechal na žádném z účastníků nit suchou.
Večerní a noční pozorování, jako nejdůležitější aktivita bylo zaměřeno na sledování povrchovým útvarů na Měsíci. Krátery, brázdy, záliv a dómy zanášeli mladí hvězdáři do pozorovacích protokolů. Pro nováčky byla připravena série pozorování zaměřených na orientaci na noční obloze. Samotným observacím předcházela teoretická průprava v podobě přednášek.
Program tábora obohatil denní blok fyzikálních experimentů. Mladí hvězdáři se ponořili do tajů statické elektřiny, magnetismu, optiky, mechaniky kapalin atd. Závěr dne plného experimentů se proměnil v soutěž o nejlepší konstrukci rakety. Nejlepší raketa se ve vzduchu udržela přes deset sekund.
Poslední večer se mladí hvězdáři proměnili v rej pestrobarevných karnevalových masek usilujících o přízeň poroty.
P. S.:…také jsme hráli fotbal, bowling, soutěžili o čokoládu, plnili astronomickou stezku a astronomický několikaboj…
Děkujeme rodičům za projevenou důvěru.
autor: Radek Kraus