Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Pozorování pro veřejnost s podtitulem Co nám září v září uspořádají v pátek 17. září ve 20:30 hodin Dům kultury v Kroměříži a Hvězdárna Valašského Meziříčí.
V kroměřížské hvězdárně astronomové ukáží návštěvníkům objekty viditelné na zářijové obloze. Připojí také odborný výklad o samotných objektech a poradí, jak nejlépe je pozorovat. Připraveny budou minimálně tři dalekohledy, jejichž prostřednictvím lidé uvidí Měsíc, největší planety naší Sluneční soustavy – Jupiter a Saturn – ale též hvězdy a dvojhvězdy, případně další vesmírná tělesa. Podmínkou je jasná obloha, za nepříznivého počasí se akce neuskuteční.
„Chceme povzbudit zájem veřejnosti o astronomii a ukázat, že i pohled na zářijovou noční oblohu může být velmi zajímavý. Zároveň bychom rádi lidem připomněli, že i kroměřížská hvězdárna stojí za návštěvu,“ vysvětluje spoluúčast pracovníků valašskomeziříčské hvězdárny její ředitel Libor Lenža.
Více informací se dozvíte na https://www.dk-kromeriz.cz/.
autor: Josef Beneš