Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Bezmála třicet let se věnuje pozorování zákrytů hvězd. Nyní učinil životní objev.
Petr Zelený se 24. listopadu večer chystal pozorovat zákryt hvězdy s označením TYC 2392-01288-1 větší planetkou Emma se vcelku známou drahou. „Měli jsme v úmyslu zpřesnit dráhu jejího měsíce. K našemu překvapení jsme po zpracování pořízeného záznamu zjistili, že pozorovaná hvězda je vlastně dvojhvězda. Potěšilo nás to, takový objev jsme učinili poprvé,“ říká odborný pracovník naší hvězdárny, jemuž asistovali kolegové Jiří Srba a Ladislav Šmelcer.
Nově objevená dvojhvězda je poměrně jasná, viditelná i malým dalekohledem. „V její blízkosti se nachází hvězda o něco slabší. Vzdálenost mezi nimi je tak malá, že ji nerozliší ani pozemské dalekohledy a speciální družice. Jedná se tedy o těsnou dvojhvězdu,“ vypráví Zelený.
Zákryt hvězdy planetkou měl být podle mezinárodní předpovědi pozorovatelný o přibližně 450 kilometrů jižněji, zhruba v oblasti Itálie, Chorvatska, Rumunska či Ukrajiny. „Pravděpodobnost úspěšného pozorování z Valašského Meziříčí se blížila nule. Také proto nás objev překvapil,“ dodává astronom, jenž stále očekává, zda výsledek jeho pozorování potvrdí i jiné zdroje. „Při jediném pozitivním pokusu jsme schopni pouze říci, že velmi blízko pozorované hvězdy se nachází druhá, slabší. Další pozitivní zjištění jsou nutná pro stanovení parametrů, například velikosti, profilu a dráhy planetky, jejího měsíce i samotné dvojhvězdy,“ vysvětluje Zelený.
Informace, že by novou dvojhvězdu spatřil někdo další, prozatím chybějí. „Třeba ještě do kontinentální sítě European Asteroidal Occultation Network nějaké pozitivní výsledky pozorování dorazí,“ věří valašský astronom.
autor: Josef Beneš
Astronom objevil novou dvojhvězdu 4 |
1234 |